Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Tianjin kentinde Afgan Talibanı’nın siyasi lideri Mullah Abdul Ghani Baradar’la bir araya geldi. Örgütün dini işler komitesi ve tanıtım komitesinin yetkilileri de görüşmede hazır bulundu.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Afganistan’ın en büyük komşusu olan Çin’in Afganistan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini, Afganistan’ın içişlerine karışmamaya kararlı olduğunu ve tüm Afgan halkına karşı dostluk politikası uyguladığını belirtti.

Afganistan’ın Afgan halkına ait olduğuna işaret eden Wang Yi, Afganistan’ın kaderini Afgan halkının kararlaştırması gerektiğini dile getirdi.

“TALİBAN, ULUSAL BARIŞÇIL UZLAŞMA SÜRECİNDE ÖNEMLİ ROL OYNAYABİLİR”

Wang Yi, ABD ve NATO askerlerinin Afganistan’dan aceleyle geri çekildiğini hatırlatarak, bunun ABD’nin Afganistan politikasının başarısızlığının simgesi olduğunu, bunun yanı sıra Afgan halkının kendi ülkesinde istikrarı sağlama ve geliştirme fırsatına kavuştuğu anlamına geldiğini kaydetti.

Afgan Talibanı’nın ülkedeki önemli askeri ve siyasi bir güç olduğunu söyleyen Wang Yi, Afganistan’daki barışçıl uzlaşma ve yeniden yapılanma sürecinde önemli rol oynayabileceğini belirtti. Wang, Taliban’ın ulusal çıkarları hususunda barış hedefinde ısrar etmesi, pozitif imaj oluşturması ve kapsayıcı politikaları izlemesini umduklarını kaydetti. Ayrıca, Afganistan’daki tüm gruplar ve milliyetlerin dayanışma içinde barışçıl uzlaşma sürecinde somut sonuçlar elde etmeleri ve ülkeye uygun kapsayıcı bir siyasi yapı oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

“DOĞU TÜRKİSTAN İSLAMİ HAREKETİ’NE KARARLI DARBE İNDİRİLMELİDİR”

Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmede “Doğu Türkistan İslami Hareketi” sorununa da değindi.

Wang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından belirlenen uluslararası terör örgütler listesinde yer alan bu örgütün Çin’in ulusal güvenliği ve toprak bütünlüğüne doğrudan tehdit oluşturduğunu, ona darbe indirmenin uluslararası toplumun ortak sorumluluğu olduğunu vurguladı.

BARDAR: ÇİN, AFGAN HALKININ GÜVENİLİR DOSTUDUR

Çin’in öteden beri Afgan halkının güvendiği bir dost olduğunu söyleyen Afgan Talibanı’nın siyasi lideri Bardar, Çin’in Afganistan’ın barışçıl uzlaşma sürecinde oynadığı aktif rolü olumlu karşıladıklarını belirtti.

Bardar, barışı gerçekleştirmeye içtenlikle hazır ve kapsayıcı, tüm halk tarafından kabul edilen siyasi bir yapı oluşturmaya hazır olduklarını, insan hakları ve kadın ile çocukların çıkarlarını koruyacaklarını açıkladı.

Bardar, herhangi bir gücün Afganistan’dan Çin’e zarar veren girişimlerde bulunmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Bardar, Afganistan’ın komşu ülkeler ve uluslararası toplumla dostluk ilişkisi geliştirmesinden yana olduklarını ve ülkenin yeniden yapılanma sürecinde Çin’in yer alması ve büyük rol oynamasını umduklarını kaydetti.

Bardar, ülkede uygun bir yatırım ortamının yaratılması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Bardar bugün Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wu Jianghao’yla da bir araya geldi.