Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Afganistan Temsilcisi Herve De Lys, Afganistan’da yaklaşık 10 milyon çocuğun yardıma muhtaç olduğunu belirterek, “Afganistan şu an çocuk olmak için dünyadaki en kötü yerlerden biri.” dedi.

UNICEF Afganistan Temsilcisi De Lys, Afganistan’ın başkenti Kabil’den video konferans ile katıldığı basın toplantısında, ülkede yaşanan krizde en fazla bedeli çocukların ödediğini söyledi.

Çocukların silahlı gruplarca kullanıldığı yönünde haberler aldıklarını ifade eden De Lys, sadece bu yıl 550 çocuğun çatışmalarda hayatını kaybettiğini, 1400’den fazla çocuğun ise yaralandığını belirtti.

De Lys, çocuklara onları ömür boyu felç bırakacak çocuk felci ya da hayat kurtaran diğer aşıların yaptırılmadığını ifade etti.

Çoğu çocuğun yetersiz beslenmeye maruz kaldığını anlatan De Lys, “Afganistan şu an çocuk olmak için dünyadaki en kötü yerlerden biri.” diye konuştu.

De Lys, UNICEF’in dün Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kabil’de IŞİD-Horasan örgütünü hedef alan hava saldırılarında 7 çocuğun yaşamını yitirdiği yönündeki haberleri doğrulayıp doğrulayamayacağına ilişkin soruya ise “7 çocuğun öldüğünü anlıyoruz.” yanıtını verdi.

Kız çocuklarının eğitiminin kesintiye uğrayıp uğramadığına ilişkin ise De Lys, Taliban ile görüştüklerini ve şu ana kadar kız çocuklarının okula gitmesinin engelleneceğine dair bir emare görmediklerini kaydetti.