Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 11 yardım kuruluşunun Afganistan halkı için topladığı 750 ton malzeme taşıyan insani yardım treni, Ankara’dan yola çıktı.

“İyilik Treni”nin seferi dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla tören düzenlendi.

Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bütün mazlumların ve iyiliğe muhtaç olan herkesin yanında bulunduğunu söyledi.

Dost ve kardeş ülke Afganistan halkının da yanında olduklarını ifade eden Karaismailoğlu, “2 trenimiz 47 vagondan oluşmakta ve yaklaşık 750 ton iyilik malzemesi taşımakta. 4 bin 168 kilometre yol kat edecek. İran, Türkmenistan üzerinden Afganistan’a ulaşacak.” dedi.

Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars hattından sonra güney hat olarak tabir edilen İstanbul-Tahran-İslamabad trenlerinin de çalışmaya başladığını anımsatarak, trenin 16 günde bu koridor üzerinden gideceğini dile getirdi.

İçişleri Bakanı Soylu da Afganistan’da 12,9 milyon çocuğun soğuk hava şartlarında yardıma muhtaç olduğuna dikkat çekerek, iyilik medeniyetinin evlatları olmaktan büyük bir onur duyduklarını kaydetti.