Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Afganistan konusunda önemli gelişmelerin olduğunu belirten Ediz Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD ordusu artık salı günü itibarıyla Afganistan’dan çekilme sürecinin yüzde 90’ından fazlasını tamamladığını açıklamıştı. Yetkililer tamamen çekilmenin ağustos sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyor. Hâlihazırda NATO askerlerinin çoğu da Afganistan’dan zaten ayrılmış durumda.

ÇEKİLME 31 AĞUSTOS’TA SONA ERECEK

Taliban militanlarının sahada ilerleme kaydetmesi sebebiyle çekilme sürecine yönelik birtakım eleştiriler var. Bu konuya ilişkin ABD başkanı Joe Biden basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve çekilme sürecinin kesin olarak 31 Ağustos’ta sona ereceğini söyledi. Biden bu sürecin ABD ya da NATO üyelerinin herhangi bir kayıp vermeden yürütüldüğünü de vurguladı.

Joe Biden, ABD’nin Afganistan’dan çekildikten sonra bölgede yeniden şiddetin artacağı yönelik iddialara, ABD istihbaratının bu yönde bir değerlendirmesi olmadığını ve Afgan ordusunun kapasitesine güvendiğini söyledi.

Başkan Biden, Afganistan’a ulus inşasına girmediklerini belirtti ve ‘Afganlar kendi geleceklerini, ülkelerini nasıl yöneteceklerini kendileri karar vermek durumunda. Bu onların hakkı ve sorumluluğudur.’ ifadesini kullandı.

Biden’ın Afganistan ile ilgili toplantısında bile Çin konusu yeniden geçti. Biden kullandığı bir ifade de, ‘ABD’nin bundan sonra daha güçlü olan taraflarını desteklemeye odaklanması gerektiğini bildirdi. Bunun da Çin ve diğer ülkelerle stratejik rekabet için önemli bir gereklilik olduğunu kaydetti.

Biden, Afganistan’da ABD için çalışmış Afganlıların tahliyesi için özel vize başvurularının işleme alındığını ve derhal seferlerin başlayacağını söyledi. Bugüne kadar 2 bin 500 Afgan vatandaşına özel vize verilmiş durumda. Bunların sayısı çok daha artabilir.

TÜRKİYE İDDİALARI REDDETTİ

Türkiye Kabil Havalimanı’nda önemli bir rol üstelenecek. Bu konu ile ilgili bazı iddialar ortaya atıldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin iddiasına göre, Türkiye Suriyeli muhalif savaşçıları bölgeye gönderecek. Ankara bu iddiaları katiyen reddetti. Bu iddialar ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’ye de soruldu. Kirby de bu iddiaları görmediğini dolayısıyla da teyit edecek durumda olmadığını belirtti.

Afganistan konusunda Millî Savunma Bakanlığından da bir açıklama geldi ve ‘20 yıldır Afganistan’da bulunan Türkiye son 6 yıldır Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın işletmesini sürdürmektedir. Afganistan’ın dünyaya açılan tek penceresi olan Hamid Karzai Havaalanı Afganistan halkının güvenlik, huzur ve refahı için büyük önem taşımaktadır. Afganistanlı kardeşlerimizin güvenlik ve refahı için Kararlı Destek Misyonu’nun bitmesinden sonra da unsurlarımızla Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın işletilmesine yönelik gerekli desteğin sağlanması çalışmaları sürmektedir.’ ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin iki gün içinde iki kez görüştü. İki taraf da temasta kalma kararı aldı.”