NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Afganistan’dan ayrılma veya bu ülkede kalma hakkındaki kararı müttefik ülkelerin birlikte vermesi gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Afganistan’dan çekilme konusundaki soruyu yanıtladı.

Bunun NATO müttefiklerinin birlikte vermesi gereken zor bir karar olduğunu belirten Stoltenberg, “Ne karar verirsek verelim bunun maliyetleri ve zorlukları olacak.” dedi.

Stoltenberg, Afganistan’dan ayrılmaya karar verilirse barış sürecinin tehlikeye girebileceğini, son yıllarda terörle mücadelede elde edilen kazanımların kaybedilebileceğini ve Afganistan’ın yeniden uluslararası terörizm için güvenli bölgeye dönüşme riski bulunduğunu söyledi.

Kalma kararı verilmesi halinde ise Afganistan’da askeri operasyonlar yürüten NATO askerlerine karşı saldırıların artabileceğini belirten Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Benim NATO müttefiklerine mesajım şu: Ne karar vereceksek birlikte vermeliyiz. Afganistan’a birlikte gittik, mevcudiyetimizi birlikte ayarlamalıyız, doğru zaman geldiğinde birlikte çıkmalıyız. Taliban’a da şu mesajı vermek istiyorum; Taliban, özellikle El Kaide dâhil olmak üzere uluslararası teröristlerle bağlarını kopartma taahhütlerini yerine getirmeli. Şiddetin azalması gerekiyor. Afganistan’da sivillere, gazetecilere yönelik şiddetin devam ettiğini görüyoruz. Sonuç olarak kararı birlikte vermeliyiz. Bu ay yapacağımız NATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndaki ana konulardan biri de bu olacak.”

Önceki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Donald Trump yönetimi, Taliban ile 29 Şubat 2020’de anlaşma yapmış ve 15 Ocak 2021 itibarıyla ABD’nin Afganistan’daki asker sayısının 2 bin 500’e düşürülmesine karar vermişti. Yeni seçilen Joe Biden’ın yönetimi ise barış anlaşmasını yeniden inceleyeceğini açıklamıştı.