Afrika Birliği (AfB), İsrail‘in gözlemci statüsüne ilişkin kararını gelecek yıl yapılacak zirveye ertelendiğini duyurdu.

AfB Dönem Başkanı ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen zirvenin sonunda basın mensuplarına açıklama yaptı.

Sall, İsrail‘in AfB’deki gözlemci statüsüne ilişkin kararın gelecek yıla ertelendiği bilgisini paylaşarak, “Bu sorun bizi bölebilir, Afrika bölünmemeli.” ifadelerini kullandı.

İsrail‘in üyeliğine ilişkin konunun devlet ve hükümet başkanları tarafından oluşturulan bir komite tarafından araştırılacağını belirten Sall, “Gelecek yılki AfB zirvesinde devlet ve hükümet başkanlarından oluşan 8 kişilik komite tavsiyesini AfB’ye sunacak.” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, 22 Temmuz 2021’de yaptığı yazılı açıklamada, İsrail‘in 2002’den beri ilk kez Afrika Birliği’ne gözlemci üye olarak kabul edildiğini duyurmuştu.

Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Mısır, Cezayir, Komor Adası, Tunus, Cibuti, Moritanya ve Libya gibi ülkeler karara itiraz etmişti.