30 Afrika ülkesinin Çin’deki büyükelçileri ve Afrika Birliği temsilcilerinin oluşturduğu Afrika heyeti Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Aksu ve Kaşgar gibi kentlerini ziyaret etti.

Heyet üyeleri yerel şirketler, endüstriyel parklar, okullar gibi yerlere giderek yerel halkla temaslarda bulunup Xinjiang’ın gerçeklerini kapsamlı bir şekilde tanıma fırsatı elde etti.

Afrika heyeti Xinjiang’da_fororder_1622501847759_926_580x323

Benin Cumhuriyeti Beijing Büyükelçisi Simon Pierre Adovelande, ziyaretleriyle ilgili izlenimlerini şöyle aktardı:

“Bu ziyaret ve temaslarımız ile Xinjiang’ı daha iyi anlamayı, Xinjiang ile Afrika arasındaki ekonomi, kültür ve diğer alanlardaki ortak paydaları bulmayı ve değişim ve işbirliğini daha da geliştirmeyi istiyoruz.”

Afrika heyeti Xinjiang’da_fororder_1622502088689_625_583x326

Mozambik’in Beijing Büyükelçisi Maria Gustava, ülkesinin de terörist güçlerin saldırısına maruz kaldığına işaret ederek, terörizm ve dini aşırıcılığın tüm ülkelere büyük bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Gustava, “Xinjiang’ın terörle mücadele ve dini aşırıcılığı giderme çabalarını ve bu çabaların sonuçlarını gördüm. Xinjiang’ın değerli deneyimlerini referans alarak ülkemizin istikrara kavuşmasına yardımcı olmayı umuyorum.” diye konuştu.