AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Medeniyet anlayışını Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Macron’a hediye ediyoruz. Biz kendi medeniyet ilkelerimize yol yürümeye devam ediyoruz.” dedi.

Çelik, parti genel merkezinde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik, Kazakistan’daki durumu çok yakın takip ettiklerini belirterek, 2-3 Ocak’ta başlayan ve 5 Ocak’ta hükümetin istifasıyla sonuçlanan olaylarda ortaya çıkan tablonun herkes için üzücü olduğunu söyledi.

Kazakistan ile Türkiye’nin çok köklü ilişkilerinin bulunduğuna işaret eden Çelik, üst düzey ziyaretlerin çok verimli ve çok yoğun bir şekilde gerçekleştiğini, Türk Devletleri Teşkilatı’nın kurulmasının da çok kıymetli olduğunu dile getirdi.

Çelik, “Arzumuz, temennimiz Kazak halkının istediği şekilde Kazakistan’ın barışını, istikrarını, birlik bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde bu sıkıntılı günlerin geride bırakılmasıdır.” diye konuştu.

“MEDENİYET ANLAYIŞINI SAYIN MACRON’A HEDİYE EDİYORUZ”

“Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’yi siyasi İslam’ı yaygınlaştırmakla suçladı ve ‘Avrupa Birliği’ne (AB) giremez’ dedi. Siz bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu Çelik, şöyle yanıtladı:

“Sayın Macron şunu unutmasın, Türkiye’nin faaliyetleri herhangi bir emperyal niyet içermiyor. Türkiye’nin faaliyetleri hem kendi egemenlik haklarını korumakla ilgilidir, hem de bölgedeki, yakın coğrafyamızdaki ülkelerle ve çeşitli kıtalardaki izlediğimiz politikalarla ilgilidir. Sayın Macron’un bütün bir dış politika perspektifi niye Türkiye karşıtlığı ve Erdoğan karşıtlığı üzerine kurulmuştur? Özellikle son birkaç yıldır Sayın Macron’un bütün bir dış politika seferberliği, Erdoğan karşıtlığı ve Türkiye karşıtlığı üzerine kurulu, ikincisi Sayın Macron, Avrupa medeniyetinin değerlerinden bahsediyor. O zaman şunu sormak gerekiyor, bir ara size bahsetmiştim, yine burada Fransız yargısı, Fransız istihbaratçının hem DEAŞ ile hem PKK ile ilişkilerini devlet yetkililerinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini iddia ederek bir yargı süreci başlattı. DEAŞ ve PKK ile bu şekildeki bir ilişki biçimi Sayın Macron’un kafasındaki Avrupa medeniyeti anlayışının neresine yansıyor?”

Macron’un “Türkiye’nin siyasal İslam’ı yaymakta olduğundan” söz etmesine ilişkin Çelik, “Bunu neye göre söylüyor bunu? Türkiye, Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerini koruduğu zaman Türkiye’ye iftira atmak için söylüyor. Cumhurbaşkanımız Mısır’a gitti ve Arap baharı ülkelerinde laik devlet ilkesinin benimsenmesi gerektiğini söyledi, bir toplumsal barış prensibi olarak.” ifadelerini kullandı.

Fransa’da Avrupa Birliği bayrağının gönderden indirildiğini hatırlatan Çelik, şöyle devam etti:

“Ne için? Avrupa Birliği bayrağının orada asılı olması Fransız değerleriyle bağdaşmıyormuş. Sayın Macron, Avrupa Birliği bayrağını asmayacak bir siyasi kültüre destek vermesini, Avrupa medeniyetinin neresi ile bağdaştırıyor? Buna dair onlarca şey sayabilirim. Ya ne yapalım Sayın Macron bizim medeni bulsun diye Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizden vaz mı geçelim? Sayın Macron’un anladığı tek şey var; Yunanistan’a ve Rum kesimine destek verirseniz medeni oluyorsunuz. Türkiye kendi hak ve menfaatlerini korur da Yunanistan ve Rum kesimine karşı çıkarsa medeni olunmuyor. Bu medeniyet anlayışını biraz evvel saydığım sebeplerle alt alta yazarak Sayın Macron’a hediye ediyoruz. Bunu istediği gibi kullanabilir. Bunun dünyada hiçbir alıcısının olmadığını da biliyoruz.”

Çelik, şunları kaydetti:

“Biz bunları yapmayacağız. Ama bizim Sayın Macron’un bu anlayışını medeni bir siyasi anlayış olarak kabul etmemiz için Sayın Macron’un Hafter’e destek vererek Libya’da gerçekleştirdiği toplu mezarlardan özür dilemesi gerekiyor. ‘Fransız sömürgesinden önce Cezayir’de bir Cezayir milliyeti yoktur’ anlayışını ortaya koyduğu için Cezayir halkından özür dilemesi gerekiyor. Fransa Afrikası denilen o coğrafyadaki bütün suçlardan dolayı özür dilemesi gerekiyor. DEAŞ terör örgütüne ve PKK terör örgütüne daha önce Lafarge denilen bir çimento firmasının şimdi de doğrudan Fransız istihbaratının devlet yetkililerinin bilgisi dahilinde verdiği destek karşısında teröre verilmiş destekten dolayı özür dilemesi gerekiyor. Biz de o zaman onu medeni sayarız. Dolayısıyla medeniyet anlayışını Sayın Macron’a hediye ediyoruz. Biz kendi medeniyet ilkelerimize yol yürümeye devam ediyoruz.”