Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

İç siyasette hareketliliğin sürdüğünü belirten Özçelik, “Geçen hafta Cumhur İttifakı’nın ortaklarından MHP’nin büyük kongresi vardı, bugün de AK Parti’nin büyük kongresi var. AK Parti kongresi, Naci Ağbal’ın görevden alınması sonrası piyasalarda ve ekonomide sıkıntıların yaşandığı bir ortamda toplanıyor. Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilen AK Parti 7. Olağan Kongresi’nin sloganı ‘Türkiye için güven ve istikrar’ bu slogan bugünkü ortam için ne kadar uyuşuyor? O konuda farklı yorumlar var. Erdoğan’ın kongrede yapacağı konuşma aynı zamanda izlenecek yol haritasını da belirleyecek. Kongrede parti yönetimi ile ilgili işlemlerin ardından tüzük değişikliği ve seçimlere geçilecek. 1560 delegenin oy kullanması bekleniyor. Erdoğan’ın tek aday olduğu kongrede partide ciddi değişikliklerin yapılacağından söz ediliyor. Bugüne kadar yapılan il ve ilçe kongrelerinde yaklaşın yüzde 70 oranında değişimler oldu. Bu değişimin parti yönetimine de yansıyacağı beklentisi var.” dedi.

BAKANLAR KURULU’NDA DEĞİŞİM BEKLENİYOR

Bakanlar kurulunda da değişimin beklendiğini de hatırlatan Özçelik, “AK Parti’de cuma gününden beri hareketli saatler yaşanıyor. Daha önce 3 kez bakanalar kurulunun değişimi konusunda niyetlenilmiş ama son dakikada vazgeçilmişti. Dün meclis kulislerinde hâkim olan görüş Erdoğan’ın MKYK ile bakanlar kurulundaki değişikliği beraber yapacağı şeklindeydi. O nedenle bu akşam saatlerinde AK Parti’nin yeni MKYK’sını ve yeni bakalar kurulunu öğrenebiliriz. Kritik konulardan biri de Meclis’teki milletvekillerinden bakanlar kuruluna geçiş olup olmayacağı. Bu aynı zamanda yeni sistemin en çok tartışılan konularından bir tanesi. Erdoğan’ın Meclis’ten pek fazla tercih yapmayacağı konuşuluyor. Çünkü Meclis’ten Bakanlar Kurulu’na geçtiğiniz zaman milletvekilliğiniz düşüyor. Şu anda da zaten Meclis’te ciddi bir boşluk var. Bu boşluk daha da artarsa Türkiye bir ara seçime gitmek zorunda kalabilir. Şu aşamada ara seçimi hem Türkiye’nin hem de AK Parti’nin kaldıracak gücü yok.” diye konuştu.

BÜTÜN DÜNYA DOLARA ALTERNATİF ARAYIŞINDA

Gazeteci İsmet Özçelik, tüm dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler için ise şunları söyledi:

“Dolarda yaşanan bu oynaklık ülkelerin siyasi yönetimini de belirleyecek hale geldi. Buna karşı bir çözüm var mı? Dünya şimdi bunu armaya başladı. Dolara alternatif para ya da sitem arayışı var. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çok düşük maliyetlerle kâğıdı basıyor ve ihtiyacı olduğu kadar satabiliyor. Bu konuda bir denetim yok. Tamamen ABD’nin inisiyatifine kalmış bir şey. Dünya bundan büyük zarar görüyor. Buna karşı birçok önlem geliştiriliyordu. Ülkeler arasında yapılan ticarette dolar dışındaki paralar kullanılıyordu. Fakat bunlar yeterli değil. Şimdi bunu nasıl aşarız? Bütün dünya bunu tartışıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin’e gitmeden önce bir açıklama yaptı. Rusya ve Çin’in dolar siteminin yerine alternatif para birimlerini tercih etmesi gerektiğini vurgu yaptı ve bu konuda çalışmaların daha artırılması gerektiğini söyledi. Yani bir anlamda Rusya ve Çin’in ABD’ye karşı bir ortak duruşu gibi algılandı. Biden yönetimi Rusya ve Çin’e karşı düşmanca tutum izliyor. Buna karşı Rusya ve Çin’in daha sıkı bir araya gelmesi beklenen bir durumdu. Öyle gözüküyor ki, önümüzdeki günlerde bunu daha çok hissedeceğiz.”