Akdeniz’de uygarlıkların nasıl oluştuğu, zeytin ve defne ağacının hikâyesi, modern insanın atası olarak kabul edilen Homo Sapiens ve Neandertallerin karşılaşmaları, Mısır’ın Yunan sanatına nasıl etki ettiği, farklı medeniyetlerdeki Adem ve Havva tasvirleri, tufan öyküleri ve daha fazlası Arkeolog Töre Sivrioğlu’nun yazdığı “Medeniyetlerin Şafağı-Akdeniz’in Öyküsü” kitabında yer alıyor. Sivrioğlu okuru Akdeniz’in uygarlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta bazen size Olimpos tanrıları eşlik edecek, bazen de resimler ve heykellerle toplumları anlamaya çalışacağız. Sivrioğlu kitabında tüm bu bilgileri akademik dilden uzak yalın bir dille aktarıyor.

Kitapta Anadolu’nun dünyaya armağan ettiği sözcükleri, simgeleri öğreniyoruz. Bilenler de yeniden anımsıyor. Örneğin sağlığın simgesi, asaya sarılı yılanın hikâyesi Bergama kaynaklı. Çünkü Pergamon Sağlık Tanrısı olarak kabul edilen Asklepios’un da kenti. Asklepios tasvirlerinde asaya sarılı bir yılan görülüyor. Bu yılan Pergamon’un da simgesi. Dünyaya hediye ettiğimiz bu topraklardan çıkan Selçuklu ve Osmanlılar’da şifahanelerin kapılarında görülen yılan simgesi ne hikmetse Sağlık Bakanlığı tarafından “yabancı bir simge” olduğu gerekçesiyle 2012-2018 yıllarında kaldırıldı. Töre Sivrioğlu bakanlığın neden bu simgeden rahatsız olduğunu anlayamadığını belirtiyor ve yeni simgenin de Asklepios’un değil tanrıların en hızlısı kabul edilen Hermes’e ait olduğunu belirtiyor. “Yılan geri döndü ama tek bir yılan olmalıydı. Şimdiki simge Hermes’e ait.  Asklepios’un simgesi değil!” diyor.

Sivrioğlu ayrıca Anadolu’nun bir dönem Afrika Serengeti gibi olduğunu, bu coğrafyada büyük kedilerin yaşadığını belirtiyor. Kitapta yer alan başka bir önemli nokta da dünya dillerine yerleşen “cennet” sözcüğünün Manyas Gölü’nden gelmesi. Akdeniz’in öyküsünü Töre Sivrioğlu ile konuştuk.