İstanbul Müzik Festivali’nin ilk yıllarından bu yana pek çok unutulmaz etkinliğe sahne olan Atatürk Kültür Merkezi, festivalin 50. yılında, açılış töreninin yanı sıra birçok konsere sahne olacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen festival, 6-24 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Üç hafta sürecek festivalin ilk haftasında AKM’de verilecek konserler, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali çerçevesinde izleyiciyle buluşacak.

Bu yıl “İstanbul” temasını taşıyacak festival, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası gibi önemli toplulukları ve aralarında Anna Prohaska, Gautier Capuçon, Fazıl Say, Kirill Gerstein ve Alice Sara Ott’un bulunduğu birçok sanatçıyı ağırlayacak.

Ücretsiz gerçekleşecek Hafta Sonu Klasikleri’nin yanı sıra İKSV Alt Kat iş birliğiyle çocuklara ve gençlere yönelik “Müzikli Bir Hafta Sonu” etkinliklerinde de ücretsiz konser ve atölyeler organize edilecek.

FAZIL SAY “İSTANBUL SENFONİSİ” KONSERİYLE SAHNE ALACAK

Tekfen Filarmoni Orkestrası ve Kirill Gerstein, 6 Haziran’da AKM’deki açılış konserinde dinleyicilerle bir araya gelirken, 7 Haziran’da Fazıl Say “İstanbul Senfonisi” konseri verecek.

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ve Anna Prohaska 9 Haziran’da, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Gautier Capuçon 12 Haziran’da AKM’de sahnede olacak.

Grammy ve Oscar ödüllü besteci Tan Dun 22 Haziran’da AKM’de konser verecek. Sanatçının 2021’de dünya prömiyerini gerçekleştirdiği, İstanbul Müzik Festivali ile Borusan Sanat’ın ortak siparişçileri arasında olduğu “İkili Konçerto” adlı eseri Türkiye’de ilk kez seslendirilecek.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfının müzik bursiyerleri, özel bir kutlama konserinde buluşacak. Bursiyer öğrenci ve mezunlardan oluşan ve kutlamaya özel kurulan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Yıldızları Oda Orkestrası, ilk konserine 15 Haziran’da AKM’de imza atacak.

Kontrtenor Jakub Jozef Orlinski, 21 Haziran’da AKM’de “Il Pomo d’Oro ile Aşkın Yüzleri” başlıklı konserde sahneye çıkacak.

Piyanist Alexandra Dariescu’nun multimedya, dans ve dijital animasyon içeren özel projesi “Fındıkkıran ve Ben”, 11 Haziran’da AKM Tiyatro Salonu’nda çocuk izleyiciler için sahnelenecek.