Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) için adaylık süreci başladı. 2 Haziran 2021 Çarşamba günü İstanbul’da bir otelde düzenlenen basın toplantısıyla Uğur Kılıç başkanlığa adaylığını duyurdu.

Kılıç, toplantıda başlıca projelerini aktarırken, “Artık kaybedecek zamanımız yok. Önceliğimiz, camiayı tekrar bir araya getirmek. Oluşturacağımız sinerjiyle, hedefimiz Türk hentbolunun Avrupa’nın en başarılı ilk beş ülkesi içinde yer almasını sağlamak. Bu amaç doğrultusunda hentbol için projeleri olan herkes ile bir araya gelmeye hazırız.” dedi.

Uğur Kılıç, düzenlenen basın toplantısında hentbolun içinden gelen, her biri kendi alanlarında uzman kişilerden oluşan ekibiyle birlikte Türk hentbolunu ulusal ve uluslararası alanda hak ettiği yere taşımak için hazırladıkları “Hentbol Vizyon2028 Stratejik Planı”nı anlatan detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının, belediyelerin ve kulüplerin desteğini alarak salon sayısını ve kalitesini artıracaklarını söyleyen Kılıç, “Kulüplerimizi güçlendirmek ve ülkemizi uluslararası alanda daha büyük hedeflere ulaşmasını sağlamak için her zaman başta kulüpler olmak üzere tüm paydaşlarımızın yanlarında olacağız. İlk defa bizim tarafımızdan hayata geçirilecek, profesyonel bir ekipten oluşacak, Kurumsal İletişim ve Pazarlama Departmanını kuracağız. Hentbol maçlarının ulusal kanallardaki canlı yayın sayısını ve çekim kalitesini artıracağız. Sosyal medyada yarattıkları farkındalıklarla dikkat çeken Z kuşağı ve geleceğin sporcuları Alfa kuşaklarını hentbol ile buluşturacak etkinlikler ve iletişim yöntemleri kullanacağız. Hedefimiz günümüzde 250 bin TL düzeyinde olan sponsorluk gelirlerini 30 milyon TL’ye çıkarmak. Yenilenen sponsorluk çalışmalarıyla diğer takım sporlarına alternatif sponsorluk modelleri geliştirerek hentbola maksimum fayda sağlamak amacındayız. Düzenleyeceğimiz Final4, All Star maçı ve Gala Gecesi gibi etkinliklerle hentbolun medyada daha fazla görünür olmasını sağlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

“AMACIMIZ 2028 OLİMPİYATLARINA KATILMAK”

Toplantı ardından CRI Türk spor programcısı Hüseyin Şuekinci’nin sorularını yanıtlayan Kılıç, şunları kaydetti:

“Hedefimiz kesinlikte altyapımızı ve öz kaynaklarımızı kullanmak olacak. Okullarda hentbolu eski günlerine döndürmek istiyoruz. Nihai hedefimiz ise 2028 olimpiyatlarına katılmak, amacımız hentbolu tekrar yüreklere kazımak olacak. İletişime çok önem veriyoruz. Bütün paydaşlarımızla birlikte hentbolu Avrupa’daki gibi ilgi gören spor dalları arasında görmek istiyoruz.”

Sporun eğitime bir engel olmadığının altını çizen Kılıç, “Ailelerin çocuklarını spora ve hentbola yönlendirmelerini tavsiye ediyorum. Bu, ilerideki yaşamları için de olumlu katkılar sağlayacaktır.” dedi.

“ALİ KOÇ HENTBOLU TEKRAR DEĞERLENDİRMELİ”

Basın toplantısında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’un hentbol takımı kurma planının olmadığı yönündeki açıklamalarına da değinen Kılıç, futbol ile özleşen büyük kulüplerin hentbola yatırım yapmalarının çok maliyetli bir süreç olmadığını belirterek, “Büyük kulüplerinin hentbole yönelmeleri için bir engel yok. Vergi yasasından faydalanarak hentbola bütçe aktarabilirler. Basketbol ve voleybolun daha gerisinde maliyete sahip bir branş. Avrupa’daki karşılığı ve elde edilecek başarıları çok başka bir boyutta. Bu yüzden büyük kulüplerin ve Ali Koç’un bu durumu tekrar değerlendirmesi için girişimlerimiz olacak.” diye konuştu.

UĞUR KILIÇ KİMDİR?

1976 yılında doğan Uğur Kılıç, 1994 ile 2006 yılları arasında Arçelik, YKM, İstanbulspor, Çanakkale Seramik, Beşiktaş, Diyarbakır Polis gücü ve İzmit Büyükşehir Belediyesi takımlarında oynadı. 23 kez milli takımlarda görev yapan Kılıç, 2010-2018 yılları arasında hentbolun tek basılı yayın organı Hentbol Magazin Dergisi’ni yayınladı. 2013-2017 yılları arasında dört kez organize ettiği Hentbol Magazin Yılın Hentbol Ödülleri Gala Gecesi ile de hentbolun tanıtımına ve ulusal basında yer almasına önemli katkılar sağladı. 2012-2014 yılları arasında THF Pazarlama Kurulu Başkanı ve 2014-2016 yılları arasında da THF Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Uğur Kılıç, evli ve iki çocuk babasıdır.