Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Ukrayna geriliminin devam ettiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, ABD ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri arasında önemli görüşmelerin yapıldığını belirtti.

ABD VE AB ARASINDA DİPLOMASİ TRAFİĞİ

ABD Başkanı Joe Biden’ın Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u ağırladığını bildiren Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biden, Rusya ile temasların devam ettiğini belirtti. Biden, Almanya’nın gerilimin azaltılması çabalarına liderlik ettiğini vurguladı. Biden, olası bir Rusya’nın Ukrayna’yı işgali konusunda ‘Almanya ile birlikte güçlü bir yaptırım paketi geliştirdik.’ dedi.

Biden aynı zamanda ‘Rusya’nın işgal konusunda ileri gitmesi halinde ortak bir tavır almaya hazırız. Tüm NATO buna hazır.’ ifadesini kullandı. Biden ayrıca işgal durumunda Kuzey Akım 2’nin devreye girmeyeceğini sözlerine ekledi. Biden sorular üzerine bunun nasıl engelleneceğini açıklamadı. Nitekim bu konuda Alman Başbakan’a baktığımız zaman o da çok net konuşmadı. Scholz iki ay önce Merkel’den görevi devralmıştı. Alman basınında yer alan haberlere baktığımız zaman Merkel’in Scholz ile aynı fikirde olmadığını görüyoruz. Merkel, Ukrayna’da çatışma çıkması durumunda bile Kuzey Akım 2’nin açık tutulmasını savunuyor. Yine de ABD ile birlikte olası bir Ukrayna işgaline karşı ortak bir tavırda olduğu belirtiliyor. Biden ise olası bir işgal durumunda, ‘Size söz veriyorum projenin sonunu getirebiliriz.’ dedi.

Kuzey Akım 2 boru hattı devreye sokulursa Rusya’dan Avrupa’ya giden gazın ikiye katlanması bekleniyor. Normal şartlarda iki ülke arasındaki gaz alışverişinde kullanılan Ukrayna’nın aradan çıkartılmasıyla taşıma ücretinin de ortadan kalkacağı ve doğal gaz ücretinin düşeceği belirtiliyordu. Boru hattının akıbeti ne olacak belirsizliğini koruyor.

BIDEN’DAN VATANDAŞLARINA UYARI

Biden, Ukrayna’daki ABD vatandaşlarına uyarıda bulundu ve ülkeyi en kısa zamanda terk etmelerini söyledi. Biden’ın açıklamalarına baktığımız zaman sanki her an Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye hazır olduğu yönünde tutun sergilediğini görüyoruz. ABD diplomatlarının ve istemeleri durumunda büyükelçilik personelinin de ülkeden ayrılabileceği belirtilmişti. Son rakamlara baktığımızda Ukrayna’da 6 bin 600 ABD vatandaşının yaşadığını biliyoruz.

Scholz, Almanya’nın Ukrayna’ya bugüne kadar 2 milyar dolar sağladığını ve bu katkıyı sürdürmeye devam edeceklerini belirtti. Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali durumunda bunun maliyetinin çok çok yüksek olacağını belirtti. Burada taraflar boru hattı konusunda ortak tavır sergileyememiş olsa da Rusya’nın askeri müdahalesine karşı ortak bir yanıt, bir dizi yaptırım üzerinde anlaşabilecekleri sinyalini verdi.

MACRON-PUTİN GÖRÜŞMESİ

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Rusya Devlet Başkanı Putin bir araya geldiler. Taraflar arasındaki soğuk duruş gözlerden kaçmadı. Ortak basın toplantısı ve tüm ziyaret boyunca tavırlardaki soğukluk net biçimde gözlemleniyordu. Gerginliğin sürdüğünü söylemek mümkün ancak kapalı kapılar ardında anlaşmalar yapıldıysa bunun etkilerini gelecek haftalarda görmek mümkün olacak.”