Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa ilişkin üçüncü dünya savaşına yol açacak bir gerilimi önlemek için her şeyi yaptığını ve nükleer savaş olmaması gerektiğini söyledi.

Olaf Scholz, haftalık Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta, Almanya’nın, müttefikleriyle beraber Ukrayna’ya silah sevkiyatı yaptığını, bunun korkunun aksine siyasi sorumlulukla ilgili olduğunu ifade etti.

Ukrayna’nın talep ettiği uçuşa yasak bölgenin NATO’yu bir savaş tarafına dönüştürebilme durumuna dikkati çeken Scholz, “NATO ile nükleer bir güç olan Rusya gibi son derece silahlı bir süper güç arasında doğrudan bir askeri çatışmadan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmamız gerektiğini çok erken söyledim. Üçüncü dünya savaşına yol açacak bir gerilimi önlemek için her şeyi yapıyorum. Nükleer savaş olmamalı.” dedi.

Muhabirin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ukrayna’ya 48 saat içinde silah sevkiyatı yapabildiğini ancak Almanya’da bunun 48 gün sürdüğünü belirtmesi üzerine Alman Başbakan, “Onu da okudum. Stoklarımızdan teslimatlar da hızlıydı. ABD ordusunun önemli ölçüde daha büyük stokları var. Son yıllarda ordumuzdaki kemer sıkma politikası iz bıraktı. Bunu değiştiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.