Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken 27 Ocak’ta İsrail, Tayland, Filipinler, Avustralya, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın dışişleri bakanlarıyla, ayrıca NATO Genel Sekreteriyle ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı.

Trump’ın “tecrit politikası”na karşı çıkan Blinken, göreve başlar başlamaz ABD’nin müttefiklerini tekrar birleştirmek için çaba göstermeye başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan telefon görüşmelerinin detaylarına göre, Blinken, Fransa, Almanya, İngiltere ve Filipinler’den mevkidaşlarıyla görüşmelerinde Çin’den de bahsetti.

Bloomberg haber sitesinde yer alan yorumda, Biden döneminde ABD-Çin ilişkilerinin yumuşayacağı tahmin edilirken, telefon görüşmelerinde ABD’nin Asya’nın güvenliği konusunda yumuşama işareti göstermediği belirtildi.

Ancak ABD’nin müttefik olarak gördüğü ülkelerin hepsi Blinken’a aynı fikirde değil.

Blinken Filipinler Dışişleri Bakanı Locsin’e yaptığı telefon görüşmesinde temel olarak Güney Çin Denizi’ni konuştu ve iki ülkenin ortak savunma anlaşmasının önemini vurguladı.

Ancak Filipinler Devlet Başkanı Duterte geçen pazartesi günü sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, herhangi bir ülkenin durumu gerginleştirecek girişimlerde bulunmasını istemediklerini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, telefon görüşmesinden sonra Reuters’a verdiği demeçte, Çin’i ötekileştirmenin akıllıca bir davranış olmadığını dile getirdi.

Atlantik ötesi ilişkilerle ilgili olarak Maas, Trump’ın Kuzey Akımı-2 projesine yaptığı yaptırıma değinerek, ABD ve Almanya’nın karşılıklı yaptırımlara başvurmasına gerek olmadığını dile getirdi.