Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Batı’nın Çin’i izole edemeyeceğine dikkat çekerek, Avrupa’ya Çin’le diyalog ve iş birliğini güçlendirme çağrısı yaptı.

Bir podcast kanalına verdiği röportajda, Almanya’nın ihracat gücünün yüksek olduğuna ve Çin’in Almanya için en önemli yabancı piyasa konumunda bulunduğuna işaret eden Schröder, özellikle Covid-19 pandemisi döneminde ülkesinin “sözde değerlere” dayalı dış politika izlememesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa’nın Çin’e herhangi bir yaptırım uygulamaması gerektiğini düşünen Schröder, dünya ekonomisinin önemli bir itici gücü olan Çin’in gelecekte daha önemli bir rol oynayacağını belirtti.

Batı dünyasının Çin’i izole etme girişimlerinin hiçbirinin başarı sağlamayacağına değinen Schröder, “(Bu girişimler) Öncelikle siyasi açıdan başarı sağlamayacaktır. Çünkü Çin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve veto yetkisine sahip. Dahası Çin çok sayıda alanda dünyanın en büyük pazarı. Aynı zamanda Çin’in teknolojileri ileri düzeyde. Çin’i yine Batı sanayiinin bir fabrikası haline getirmeye çalışmak boş bir hayalden ibaret.” ifadelerini kullandı.