Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın bitişine işaret eden Zafer Günü (8 Mayıs) anılırken, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya yardım etmenin Almanya’nın tarihi sorumluluğu olduğunu, ancak çatışan taraflardan hiçbirine kolay kolay boyun eğmeyeceklerini ve NATO’nun çatışmaya dahil olmasına destek vermeyeceklerini kaydetti.

Financial Times’ta bugün yer alan habere göre, Olaf Scholz yaptığı bir televizyon konuşmasında, Alman hükümetinin son haftalarda Kiev’i destekleme kararını almasının kolay olmadığına ve insanların çatışmaların yayılması ve yaşanacak tehlikeler hakkındaki ciddi endişelerinin dile getirilmesi gerektiğine işaret etti.

Almanya’nın dış politikasının dört ilkesinden söz eden Olaf Scholz, öncelikle tek taraflı hareket etmeyeceklerini ve alacakları her kararda müttefikleriyle yakın koordinasyon içinde olacaklarını belirtti.

Olaf Scholz, Almanya’nın savunma kabiliyetlerini korumayı sürdüreceklerini ve Almanya’ya ve ortak ülkelere Rusya’nın yaptığından daha zararlı bir şey yapmayacaklarını ifade etti.

Olaf Scholz, son ilke olarak NATO’nun çatışmalara dahil olmasına destek vermeyeceklerini açıkladı.

Müttefikleriyle Moskova’ya benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladıklarına değinen Olaf Scholz, Almanya Federal Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir çatışma bölgesine geniş çapta silah ve aynı zamanda ağır silahlar sağladıklarını kaydetti. Olaf Scholz, bir tarafın veya diğer tarafların taleplerine kolayca uymayacaklarının da altını çizdi.

Bazı ülkelerin Almanya’nın Rus gazına bağımlılıktan bir an önce kurtulması yönündeki baskıya da değinen Olaf Scholz, her isteneni  basitçe yapamayacaklarını vurguladı.

Olaf Scholz, özellikle nükleer güçler arasında bir kez daha dünya savaşının yaşanmaması ve 8 Mayıs Zafer Günü’nden ders alınması  gerektiğini sözlerine ekledi.