Almanya ve Fransa’nın, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı zirvenin ardından Moskova’yla istişarelerde bulunmak için Rusya’yla daha yakın ilişki kurmayı öngören yeni bir Avrupa Birliği (AB) stratejisi önerdiği belirtildi.

Financial Times’ın (FT) Alman ve Fransız diplomatlara dayandırdığı haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB’den Putin’i AB liderleriyle bir zirveye davet etmeyi düşünmesini isterken bu inisiyatif Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından desteklendi.

FT’ye konuşan kaynaklar, Alman ve Fransız büyükelçilerin dün Brüksel’de yapılan toplantıda Kremlin’le ilişkiler hakkında yeni önerilerde bulunarak diğer AB başkentleri için beklenmedik bir durum yarattı.

Ancak Merkel, son birkaç gündür AB’li müttefikleriyle yakın istişarelerde bulunurken, Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Berlin’i ziyaret ederek görüşmeler yaptı.

FT’nin aktardığına göre Almanya, Putin-Biden zirvesinin Rusya-AB zirvesi yapılması ve Moskova’yla ilişkilerin revize edilmesi için bir taslak sunduğunu görüşünde. Putin ile düzenli olarak konuşan ve son görüşmesini dün yapan Merkel, AB’nin Rusya konusunda tek ses halinde konuşabileceği bir format oluşturmak için çabalıyor.

Rusya’ya karşı daha sert bir politika izlenmesini isteyen Polonya ve Baltık ülkelerinin Rusya-AB zirvesi önerisine karşı çıkabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye