Uzmanların 3. dalganın aşılması için 2-4 haftalık sıkı kapanma gerektiği uyarılarına kulak veren Merkel, toplantılarda alınan kararlara tam uymayan eyaletlerle başa çıkmak için harekete geçti. Şansölye, ulusal çapta aynı kısıtlamaların uygulanması için eyaletlerin pandemi yetkilerini federal hükümetin elinde toplayacak yasa değişikliğine gidecek.

Covid-19 pandemisinin üçüncü dalgasının ortasındaki Almanya’da yurttaşlar kısıtlamalardan sabırlarının taştığını protestolarla dışa vururken, Başbakan Angela Merkel, daha sıkı kısıtlamalar dayatmak için yetkileri elinde toplamaya hazırlanıyor.

Almanya’da pandemi kısıtlamalarına uygulamak ve kaldırmak konusunda eyalet yönetimleri yetki sahibi. Ancak Federal Hükümet Sözcüsü, Merkel’in ulusal çapta kıstasları yeni vaka sayılarının arttığı eyaletlerde uygulayabilmek için federal eyaletlerin elindeki yetkileri almaya hazırlandığını duyurdu.

Üstüne üstlük Sağlık Bakanı Jens Spahn da ülke çapında kapanmanın gerektiğini açıklarken, bir numaralı halk sağlığı kurumu Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) Başkanı Lothar Wieler, üçüncü dalgayı kırabilmek için 2-4 haftalık bir kapanmanın gerekli olduğunu söyledi.