Çin’in Berlin Büyükelçiliği ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yerel hükümeti ortaklığıyla dün Almanya’da “Xinjiang Güzel Bir Yer” başlıklı seminer düzenlendi.

Sanal ortamda düzenlenen seminere Almanya ve Çin’in siyaset, sanayi, ticaret, kültür, eğitim ve medya çevrelerinden çok sayıda temsilci katıldı.

Xinjiang Yerel Hükümeti Başkan Yardımcısı Jarulla Hisamidin, seminerde yaptığı konuşmada, “zorla çalıştırma” ve “soykırım” gibi iddiaları gerçek verilerle püskürttü.

Hisamidin, yabancı dostları Xinjiang’a gelerek bölgede yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların hayatlarını yakından tanımaya ve Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçlerin uydurduğu yalanlardan tamamen farklı bir Xinjiang görmeye davet etti.

Çin’in Berlin Büyükelçisi Wu Ken, Xinjiang’ın bir zamanlar bölücülük, aşırı dincilik ve terörizm mağduru olduğuna dikkat çekerek, 2016 yılında Berlin’de Noel pazarında yaşanan terör saldırısını hatırlayan Alman vatandaşların, Çin halkıyla aynı duyguyu paylaşabileceğine inandıklarını belirtti. Wu Ken, Xinjiang’da yaşananlar hakkında en büyük söz hakkı sahibinin Xinjiang halkı olduğuna da dikkat çekti.

Seminerde ayrıca Xinjiang’daki mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan kursiyerler, Çin’in diğer kentlerinde çalışan Xinjianglılar, yatılı okulların öğrencileri ve din çevrelerinin temsilcileri de kendi hikâyelerini anlattı.