Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımlarını artırdığını ifade eden Ediz Tiyanşan, ABD yetkililerinin konuyla ilgili yeni açıklamalarını yorumladı. ABD Dışişleri Bakanı ve Savunma Bakanı’nın Almanya’daki Amerikan üssüne ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“40’tan fazla ülkenin savunma bakanları ve genelkurmay başkanları bir araya geldi. Almanya’daki Ramstein Üssü’nde NATO’nun Avrupa’daki hava gücünün merkezi bulunuyor. Buranın NATO açısından en önemli askeri nokta olduğunu söyleyebiliriz.

ABD Savunma Bakanı Austin, Ukrayna’ya mümkün olan her desteği sağlamaya hazır olduklarını ifade etti. Auistin, ‘Ukrayna’ya yardım için bir araya geldik.’ ifadesini de kullandı.

Toplantının en önemli gelişmesi Almanya’dan gelen sürpriz bir karar. Almanya, Ukrayna’ya yönelik ağır silah yardımı yapma kararı aldı. Ukrayna’ya uçaksavar tankların tedarik edileceği belirtildi. Söz konusu tanklar hem yerdeki hem de havadaki hedefleri vurabiliyor. Bütün bunlar Ukrayna’ya yönelik önemli bir askeri destek olarak görülüyor.

RUSYA’DAN SERT TEPKİ

Rusya tarafından oldukça sert tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, olası bir nükleer çatışma konusundan bahsetti. Bu konuda azımsanmayacak bir riskin olduğunu ortaya koyarak yeniden dikkatleri çekti. Savaşın başındaki dönemlerde bu Rusya tarafından dile getirilmişti ancak üstünde çok durulmamıştı. Ayrıca bu askeri yardımlar Rusya tarafından ciddi bir tehdit olarak algılanıyor.

MARİUPOL’DEN TAHLİYELER

Ukrayna’nın Mariupol kentinden sivillerin tahliyelerinin gerçekleştirilmesi için prensip anlaşmasına varıldığı açıklandı. En azından şimdilik Rusya bu konuda yeşil ışık yakmışa benziyor. Halk yeraltında barınaklarda saklanmak durumunda, yemek, ilaç, su gibi ihtiyaçlara erişimleri oldukça kısıtlı. Binlerce vatandaşın tahliye beklediğini söylemek mümkün.”