Rusya’nın Ukrayna harekâtı sonrası dünya finansal sisteminde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ödeme sistemi dışında arayışların hız kazandığını belirten Prof. Dr. Melih Baş, Çin’in, China International Payment System (CIPS) sisteminin büyümesine dikkat çekti. 

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan Prof. Dr. Melih Baş, The Ekonomist dergisinin Çin’i hedef alan kapak sayısını ve dünyadaki alternatif ödeme sistemi arayışlarına değindi. 

EKONOMİSTİN MANŞETİ 

Prof. Dr. Melih Baş, The Economist dergisinin Çin’in sıfırlama politikasını hedef aldığı kapak dosyasını değerlendirdi. “Çin neyi yanlış yapıyor?” başlığını taşıyan makaleyi eleştiren Baş, “The Economist dergisi de ciddiyetini kaybediyor. Demokrasi havarisi kesilen Batı bunu hemen demokrasi meselesi haline getirdi.” yorumunu yaptı. 

Çin’in ekonomiye de çok zarar vermeyecek şekilde “melez bir politika” ile toplum sağlığını koruma hedefini taşıdığını söyleyen Baş, kapanma tedbirleriyle Çin merkezli şirketlerinin 1,7 trilyon değer kaybı yaşadığını öne süren The Economist dergisinin bu iddiasını herhangi bir bilimsel veriye dayandırmadığını belirtti. 

ALTERNATİF PARA BİRİMLERİYLE TİCARET 

ABD’nin kurduğu ve uluslararası ödemelerde kullanılan CIPS ödeme sistemi dışında da alternatif üretme çabalarının olduğunu belirten Prof. Dr. Melih Baş, Çin’in 2015’te Yuan’ın uluslararası kullanımını sağlamak amacıyla CIPS sistemini kurduğunu anımsattı. Çin merkezli ödeme sistemini Batılı şirketlerin de kullandığını belirten Baş, CIPS sistemindeki işlemlerin 2021 sonu itibarıyla 12,68 trilyon dolara ulaştığını kaydetti ve ekledi: 

“Yuan olarak konuşursak 80 trilyon yuan. Burada 103 ülkeden 1280 finansal kuruluş var. Türkiye’den de CIPS sistemini kullanan kuruluşlar var.” 

Prof. Dr. Melih Baş ayrıca şu tespitte bulundu: 

“Finans denen iş ekonominin iz düşümüdür. Dolayısıyla ekonomi-politik alanda Avrasya kutbunun yükselmesine paralel olarak onun finansal altyapısı da daha çok kendini dayatacaktır.”