CHP Genel Başkanı Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine 6 siyasi partinin genel başkanının güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması kapsamında 12 Şubat Cumartesi günü bir araya geleceğini bildirdi. Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Isparta’da kar yağışı sonrasında 48 saati aşan elektrik kesintileri yaşandığını ifade eden Öztrak, bu kentin mahrumiyet bölgesine döndüğünü, merkezde 5 mahallenin, ilçelerde de köylerin elektriğinin halen olmadığını savundu. Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta’da yaşananlara karşı üç maymunu oynadığını iddia etti. İstanbul Havalimanı’nın kar yağışı sonrasında kapandığını, kargo binasının çatısının çöktüğünü söyleyen Öztrak, şöyle devam etti:

“Turistler, ‘Bizi otele götürün.’ diye isyan etti. Havalimanına Çevik Kuvvet sokup turistleri bile susturmaya kalktılar. Kendi bakanları, karda İstanbul Havalimanı kapalıyken, ‘yetersiz’ diyerek millete kapattıkları, Atatürk Havalimanına inmek zorunda kaldı. Yine ücreti dolarla, avroyla belirlenen köprülerde, çevre yollarında, küçücük yavrularıyla yurttaşlarımız arabalarında mahsur kaldı. Karşılığında geçiş ücreti almayacaklarmış. Yunanistan’a bir baksınlar. Kaç lira tazminat ödedi Yunanistan’da o paralı yolları işleten şirket Yunan vatandaşlarına?” Faik Öztrak, sona eren doğal gaz kontratlarının zamanında yenilenmediğini, sanayicinin doğal gazının kısıldığını iddia etti. Türkiye’nin her yerinden feryatların yükseldiğini, elektrik faturalarının milleti can evinden çarptığını anlatan Öztrak, bazı illerde vatandaşların, esnafın elektrik faturalarını protesto ettiğini belirtti.

“MİLLET KARARINI VERDİ”

Çok sayıda vatandaşın partilerine elektrik faturası gönderdiğini aktaran Öztrak, Kahramanmaraş’ta yaşayan 13 bin 713 lira elektrik faturası ödeyen bir esnafa, bir ay sonra daha az tüketim yapmasına rağmen 25 bin 451 lira fatura geldiğini ileri sürdü.

Öztrak, esnafın sattığı ürüne yaptığı zamdan dolayı utandığını dile getirerek “Bu zamları yapan, esnafı bu hale düşüren, vatandaşı pahalılığa ezdiren saray ne sıkılıyor ne utanıyor. ‘Beceremedim,’ diye özür dileyip bir türlü çekip gitmeyi bilmiyor. Şu hakikat artık apaçık ortadadır, sarayın ampulü söndürülmeden milletin evi aydınlanmaz, milletin evi ısınmaz.” diye konuştu.
Herkesin ne yaptığını gören milletin kararını verdiğini, sandığı beklediğini öne süren Öztrak, milletin hak ettiği refaha, huzura Cumhuriyet Halk Partisi’nin liyakatli kadrolarıyla kavuşacağını, CHP iktidarında enflasyonun düşeceğini, hayat pahalılığının biteceğini dile getirdi.