Galatasaray Teknik Direktörü Domenec Torrent, uzun yıllar sarı-kırmızılı takımda kalmayı amaçladığını söyledi.

İspanyol teknik adam, Florya Metin Oktay Tesisleri’nde gerçekleştirilen antrenman öncesinde medya mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya geldi. Torrent, Galatasaray’daki hedefleri, takımın ilk 3 maçlık performansı, Türk futbolu, yabancı oyuncu kuralı ve oyun anlayışı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Teknik direktörlerin bavulları sürekli hazır yaşadığını aktaran 59 yaşındaki teknik adam, “İşin gerçeği bu. Çünkü futbolda nedenlere değil, sonuca bakılır. Ben, ‘Sezon öncesi çalışmayacağım takım almam.’ diyordum ama bazı takımlara ‘Hayır’ diyemezsiniz. Galatasaray onlardan biri.” diye konuştu.

Kendisinin birçok yabancı teknik adamdan farklı olduğunu dile getiren Domenec Torrent, “Amacım uzun yıllar burada kalmak. Doğru işler yapmak için çalışıyoruz. Uzun yıllar kalırsak kulüp de yaptığımız işlerden memnun biz de memnunuz demektir. Bazı yabancı teknik adamlar için çalıştığı yer fark etmez. ‘Ha burada çalışmışım, ha şurada.’ derler. Ben böyle değilim. Aidiyet hissederim.” ifadelerini kullandı.

Sarı-kırmızılı takımın teknik direktörü, Spor Toto Süper Lig’de çıktıkları 3 maçı da kaybettiklerini hatırlatarak, “Şu anda bu kadar sıkıntı olmasına karşın kulübün bana karşı sıcaklığı çok güzel. Galatasaray’ın teknik direktörü olmak, bir meydan okumadan ziyade, bir fırsat. Türkiye dışında Galatasaray’ın ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Türk futbolu, Türk takımı dediğinizde akla ilk Galatasaray geliyor. Başka kulüpler de var ama bilinen ilki Galatasaray. Bu kulüpten bahsettiğinizde bütün dünya tanıyor. Avrupa’da kupa kazanmış, 4 yıldızlı tek takım.” diye görüş belirtti.

“TÜRK FUTBOLU ÇOK İYİ”

Torrent, kısa süredir Türkiye’de olmasına rağmen Türk futbolunun iyi olduğu izlenimini edindiğini kaydetti.

Ligin 24. haftasında 6 Şubat Pazar günü deplasmanda karşılaşacakları Aytemiz Alanyaspor’un iyi bir takım olduğunu aktaran Torrent, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok kısa bir süredir buradayım. Aldığım his, Türk futbolunun çok iyi olduğu yönünde. İyi futbolcular olduğunu rakipleri incelerken gördüm. Teknik adamların da çok güzel fikirleri var. Son günlerde sıradaki rakibimiz Alanyaspor’u inceledik. Geriden çok güzel oyun kuruyorlar. 6-7 oyuncu kaleciyle çok iyi oynuyor. Sizi üstlerine çekip kontralara çıkıyorlar. Neyi, nasıl yapmak istediklerine dair çok net fikirleri var. Benim son 10-11 yıldır çalıştığım takımlarda da yapmak istediğim bu net düşünceyi oturtmak ama ne kadar zaman içerisinde? Bu, otomatik olmuyor. Işığı açıp kapatmak kadar kolay değil bu iş. Bir stil oluşturmak için zaman gerekiyor. Bir teknik direktör için sezon öncesi döneme sahip olmak çok önemli. Bunun bizde olmayacağını biliyorduk. Şu anda önceliğimiz oyuncularımızın rahat olacağı ve puan kazanacağı oyun. Gelecek sezon ise sezon öncesi kampını birlikte geçirerek oyuncularımızı yeni sisteme ikna edebiliriz. Zamanla ve antrenmanla oyuncuyu daha ikna etmek mümkün.”

“YABANCI KURALI, MİLLİ TAKIM İÇİN OLUMLU”

Sarı-kırmızılı takımın teknik direktörü, Süper Lig’de uygulanan yabancı oyuncu kuralının Türk Milli Takımı’na olumlu yansıyacağına inandığını söyledi.

Bu sezon ilk 11’de 3, gelecek sezon ise 4 Türk futbolcu oynatma zorunluluğu olduğunun hatırlatılması üzerine 59 yaşındaki teknik adam, “Yabancı kuralını net biçimde biliyorum. 10’un üzerinde Türk oyuncumuz var. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da oynayabilecek kalitedeler. Önümüzdeki sezona, yeni kurala hazır olabilecek kadroya sahibiz. Seneye 4 Türk futbolcu oynatma zorunluluğu Türk Milli Takımı için olumlu. Genç Türk futbolcular daha çok oynama şansı bulacaklar.” değerlendirmesini yaptı.