Teknoloji devlerinden Amazon’un sendika karşıtı tutumu ve işçi sömürüsü tavrı gündemdeki yerini koruyor. İşçilerin kaderini belirleyecek sendika oylaması yapıldı. ABD basını “tarihinin en büyük emek savaşı” diye tarif ederken dünya çapında Amazon tesislerinde çalışan işçilerin sendikalaşması için kıvılcım olabileceği yorumları yapılıyor.

Dünyanın en zengin insanlarından olan Jeff Bezos’un sahip olduğu Amazon, 2009 yılından beri işçilerin çalışma koşullarına ilişkin eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Hatta şirket, çalışanlarının idrarını şişelere yapmak zorunda kaldığı iddia edilmişti. Haberleri şirket yalanlasa da gerçek olduğu ortaya çıkmıştı. İşçilerse uzunca bir süredir işverenin bütün baskılarına rağmen sendikalaşmaya çalışıyorlar. Amazon, sendika çabalarını kırmak için işçilere tehdit içerikli videolar, mesajlar atmasının yanı sıra sosyal medya kampanyalarına kadar her yolu denedi. Geçen hafta işçilerin kaderini belirleyecek bu oylama yapıldı. Amazon’da sendika kurulup kurulmayacağına dair bir oylamaydı, bu. Sonuçların çıkmasının haftaları bulabileceği belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basınında ve siyasetçilerin gündeminde önemli bir yer edinen bu konu CRI Türk’te yayınlanan Yakın Gelecek programında ele alındı. İlkay Akkaya, ABD basınında bu oylamadaki sonucun dünya çapında Amazon tesislerinde çalışan işçilerin sendikalaşmasının kıvılcımı olabileceği yorumları yapıldığını belirtti.

ABD’deki bazı siyasetçilerin “Oylamanın nasıl sonuçlanacağını bilmesek de, ülke çapında daha fazla örgütlenmenin kapısını açtığımıza inanıyoruz” tespitlerinde bulunduğunu aktaran Akkaya, The Washington Post’taki bir makalede “ABD topraklarında tarihinin en büyük emek savaşı için mücadele eden Amazon için risk daha yüksek.” denildiğini bildirdi. Akkaya, ayrıca uzmanların Amazon çalışanları sendikalaşırsa, bu, uzun süredir düşüşte olan işçi temsili için önemli bir dönüm noktası olacağına işaret ettiklerinin de altını çizdi.

Amazon’un her yolu denediğine dair bu hafta bir gelişme daha ortaya çıkmıştı. Sosyal medya trollerinin, Amazon tarafından da kullanıldığı ortaya çıktı. “Sahte” Twitter hesapları ile şirketteki çalışma koşullarına yönelik eleştirilere karşı tweetler atıldığı kaydedilmişti.