Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Afrika kökenli Amerikalı George Floyd’un öldürülmesinin üstünden bir sene geçti. Hukuk ve siyaset dünyası kimi adımlar atmasına karşın siyahlar kendini hâlâ güvende görmüyor. Son anketlere göre, siyahların yüzde 68’i polislerin son bir senede kendilerine daha kötü davrandığını söylerken, yüzde 44’lük bir kesim ise polis görünce tedirgin olduklarını ifade ediyor.

“NEFES ALAMIYORUM”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minneapolis kentinde sahte 20 dolar ile alışveriş yaptığı iddiası üzerine Derek Chauvin isimli polis memuru tarafından yere yatırılarak nefessiz bırakılan Afrika kökenli George Floyd’un son sözleri bunlar oldu. 17 yaşında genç bir kadının kayda alarak sosyal medyada yayınladığı görüntülerin ardından sadece ABD’de değil, tüm dünya çapında milyonlarca insan Black Lives Matter yani “Siyahların Yaşamı Değerlidir” sloganıyla meydanları doldurdu. Öyle ki, İngiltere’de eylemler sırasında 1895 yılında Bristol kentine dikilen köle tüccarı Edvard Colston’ın heykeli yıkılırken, ABD’de de ırkçı çağrışımlar yapan yüzlerce sokak ismi değiştirildi.

26 milyon insanın katılımıyla 1960’lı yıllarından ardından ABD’de en büyük toplumsal hareketlenmeye neden olay cinayette adalet ise geç de olsa yerini buldu. Floyd’un boynuna 9 dakika 20 saniye kadar baskı uygulayan polis memuru Chauvin’in hakkındaki kefaletle serbest bırakılma kararı kaldırılarak üç suçtan 40 yıla kadar cezalandırılmasına karar verildi.

BİRİNCİ YILDA ADALET TALEBİ DEVAM EDİYOR

Floyd ailesinin avukatı Ben Crump kararın ardından yaptığı açıklamada “ABD tarihinde bir dönüm noktası” ifadesini kullanırken, Beyaz Saray’ın yeni sahibi olan Joe Biden “Sonunda adalet biraz olsun yerini buldu. Daha çok işler yapacağız. Sistematik ırkçılıkla mücadelemizde indirdiğimiz ilk darbe bu olacak.” dedi. Biden daha sonra televizyonlardan yayımlanan açıklamasında “Sistematik ırkçılık ulusumuzun ruhunda bir lekedir.” değerlendirmesinde bulundu. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris de ABD Kongresi üyelerinden, polis gücünde reformu öngören “George Floyd” yasasını ivedilikle onaylamalarını istedi.

Cinayetinin yıl dönümünde Joe Biden’ın Floyd ailesini evinde ağırlaması beklenirken, ülke genelinde ise binlerce insan yeniden meydanlara indi. Minneapolis kentinde buluşan bilence eylemci “Nefes alamıyoruz” pankartları taşırken, Floyd’un ailesinin üyeleri şehir merkezindeki adliye binasının önünde vatandaşlara katıldı. Floyd’un kız kardeşi Bridgett Floyd kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada “Uzun ve acı bir dolu bir yıl oldu. Onun için ayağa kalkarak mücadele edeceğim. Floyd’un sesi olmaya devam edeceğim.” diye konuştu.

SİYAHLAR POLİS GÖRÜNCE HÂLÂ KORKUYOR

Amerika’da Floyd davasının üzerinden geçen bir yılda hukuk ve siyaset dünyasının attığı adımların azınlıklara yansımadığı dikkat çekiyor. Axios-Ipsos şirketinin düzenlendiği ankete katılan bin 875 katılımcının yüzde 68 geçen seneden bu yana polislerin azınlıklara daha kötü davrandığını söylerken, kolluk kuvvetlerinin yaklaşımının olumlu yönde değiştiğini söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 6’da kaldı. Benzer şekilde ankete katılanların yüzde 44’ü mahallerinde polis gördükleri zaman tedirgin olduklarını belirtirken, beyazların yüzde 75’i ise polise karşı olumlu duygular beslediklerini aktardı.

Amerika’da her yıl yaklaşık bin kişi polis ile girdiği mücadele neticesinde ölürken, kayıpların yüzde 25’ini ülke nüfusunun yalnızca yüzde 13’ünü oluşturan siyahlar teşkil ediyor.