CGTN

Beyaz Saray 7 Temmuz’da Hong Kong ve ilgili yaptırımlar konusunda Ulusal Acil Durum’un uzatıldığını duyurdu. Bu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden yönetiminin hâlâ selefinin Çin’in iç işlerinin parçası olan Hong Kong işlerine karışma şeklindeki yanlış politikasını sürdürdüğünü gösteriyor. Bu adım, uluslararası yasaların ve temel uluslararası ilişkiler yasasının ihlali, geçmiş hataların pişmanlık duyulmayan tekrarı ve tam bir hegemonyacı eylemdir. Çin güçlü bir tepki verdi ve kararı kınadı.

Washington, acil durumun esas olarak Çin’in Hong Kong’a yönelik eylemlerinin ABD’nin ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomik çıkarlarına yönelik oluşturduğu devam eden “tehdidin” üstesinden gelmek için uzatıldığını açıkladı. Bu açıklama anlamsız. Hong Kong, Çin’in özel bir idari bölgesidir ve merkezi hükümet, tamamen Çin’in iç işleri olduğu için Hong Kong üzerinde kapsamlı otoriteye sahiptir. ABD ile herhangi bir şekilde nasıl bir ilgisi vardır ve Amerika’nın güvenliğine nasıl tehdit oluşturmaktadır? Çin’deki Amerika Ticaret Odası kısa süre önce Çin’deki Amerika Ticareti Beyaz Kitabını yayımladı ve Amerikalı işletmelerin üçte ikisinin Çin’deki yatırımlarını artırmayı planladığını bildirdi. Herhangi bir ABD şirketi kendi ülkelerini tehdit eden bir bölgeye nasıl yatırım yapacak?

Aslında, “tehdit” hakkında konuşurken ABD uzun süredir Hong Kong’da Çin karşıtı isyancıları cesaretlendiriyor ve Çin’e iftira atmada elinden geleni yapıyor. Bu, Çin’in egemenliğine, güvenliğine ve gelişmesine yönelik açık bir tehdittir. Hong Kong ile ilgili yaptırımların yinelenmesi bazı Amerikalıların Hong Kong’u istikrarsızlaştırmak ve Çin’e baskı yapmak için şeytani niyetini ortaya çıkarıyor. 

Ancak ne kadar sorun çıkarmak için çaba gösterseler de onlar boşu boşuna uğraşıyorlar. Bugün Hong Kong artık, onların kendi iğrenç komplolarını uygulayabilecekleri bir yer değildir. 

Geçen yıl, Çin merkezi hükümeti Hong Kong ulusal güvenlik yasasını uyguladı ve ulusal güvenliğin desteklenmesine yardımcı olan Hong Kong seçim sistemini düzeltti, sosyal istikrarı iyileştirdi ve Hong Kong halkının haklarını korudu. Kent yeni bir görünümü benimsedi. 

YABANCI GÜÇLER HONG KONG’UN İŞLERİNE KEYFİ OLARAK MÜDAHALE EDEMEZ

Son zamanda Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 47. düzenli toplantısında Hong Kong’da ikamet eden genç Joephy Chan Wing-Yan, hükümet dışı temsilci olarak konuştu. Chan güvenlik yasasının, normal bir yaşam sürmelerinde insanların haklarını koruduğu için Hong Kong’da memnuniyetle karşılandığını söyledi. Chan, Batı’yı Hong Kong’da genç insanların kenti ve Çin’i bir bütün olarak sevdiğini ve yabancı güçlerin müdahalelerini reddettiğini anlamaya çağırdı.   

Geçen ay Çin uzay uzmanlarından bir ekip özel idari bölgeyi ziyaret etti ve sıcak biçimde karşılandı. Hong Kong’daki insanlar, “Bu bilim insanları hayranlık duymamız gereken gerçek yıldızlar.” dedi. Çin’in giderek artan refahı Hong Kong halkının Çinli olmaktan gurur duymasını sağladı. Çin karşıtı, istikrarı bozan güçleri kovmak için yeteri kadar güçlü olan şey insanların karşı konulamaz iradesidir. 

Geçen yıl Hong Kong ile ilgili yaptırımlar uygulamaya konulduğunda ABD, kentten büyük miktarda yabancı yatırımın çıkacağını iddia etmişti. Bir yıl geçtikten sonra Hong Kong’un yabancı yatırımı çekmesi ulusal güvenlik yasasının uygulanması sayesinde önemli oranda yükseldi. 

İstatistikler geçen yıl 50 milyar dolar tutarında yabancı sermayenin Hong Kong’a aktığının tahmin edildiğini ve Hong Kong borsasının toplam halka arz fonu açısından küresel olarak ikinci sıraya yükseldiğini gösterdi. 2021 yılının ilk çeyreğinde Hong Kong’un Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) geçen yıl aynı döneme göre yüzde 7,9 oranında büyüdü. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yakında yayımladığı bir rapor, Hong Kong’un statüsünü uluslararası finansal merkez olarak tekrar teyit etti. 

Hong Kong’un kalkınması, diğer ülkelerin bağışlarından ziyade halkının sıkı çalışması ve ana karanın sağlam desteği üzerine kurulmuştur. ABD yaptırımlar yoluyla Hong Kong’un gözünü korkutamadı ve gözünü korkutmada başarılı olamayacak. Çin’in Hong Kong ile ilgili eylemleri konusunda karalama girişimleri sosyal düzenin sağlanmasını ve kentin refahının artmasını durdurmayacak. Yabancı güçlerin Hong Kong’un işlerine keyfi olarak müdahale ettiği günler tarih oldu.