Global Times / Wang Wenwen

Bazı Çin karşıtı Amerikalı senatörler 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın boykot edilmemesi çağrısı yaptığında, insanlar Amerikalı senatörlerin yanlış metni okuduklarını düşünmemesi gerekir. Aksine, onların düzenbaz politikacılar olarak büyük hesapları var.

Hong Kong sorunları konusundaki berbat geçmişi nedeniyle Çin’in yaptırımlar uyguladığı Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz, Fox News için yazdığı bir makalede, Amerikalı sporcuların, “Çin’e madalya sayısını kolaylıkla artırma yolu vermemek hedefi ile” gelecek yıl Beijing’e gururla gidip, ülkelerine birçok madalya getirmesini önerdi ve “Saklanıp mücadele etmemeye karar verirseniz, zorbalık kazanır” iddiasında bulundu.

Tesadüf ya da değil, Cumhuriyetçi Utah Senatörü Mitt Romney, New York Times’da yazdığı bir makalede, Beijing Olimpiyatları’nı boykot etmenin en iyi yolunun Amerikalı sporcuların yarışmasını yasaklamak değil, ekonomik ve diplomatik boykot olduğunu söyledi. Amerikalı izleyiciler Çin’e gitmemeli ve böylece Çin’e ekonomik katkıda bulunmamalı ve Başkan’ın Çinli muhalifleri, dini liderleri ve etnik azınlıkları Çin’i utandırmanın bir yolu olarak Amerika’yı temsil etmeye çağırmasını istedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğindeki Batılı ülkeler Çin’in dünyada yükselişini engellemek için boykot dalgaları başlatmasından sonra, Beijing’in 2008 Yaz Olimpiyatları’nı başarılı biçimde yapmasının üzerinden on yıldan fazla bir zaman geçti. 2008 Olimpiyatları’ndan önce 106 Amerikalı Kongre üyesi Çin’in o zamanki Sudan politikası ve bazı Beijing sakinlerinin olimpiyatlar nedeniyle başka yerlere taşınması nedeniyle olimpiyatların boykot edilmesi çağrısında bulundu. Barack Obama da boykot çağrısına katıldı ve zamanın başkanı George W. Bush’u Beijing Olimpiyatları’nın açılış törenini boykot etmeye çağırdı.

Ne yazık ki, bugünün Amerikalı politikacıları da aynı taktik kitabına sahip; belirli bir fırsat çıktığında, anlamlı bir şey yapmak yerine, aynı sloganları atacak ve gürültü çıkaracaklardır.

ÇİN VE ABD İKİLİ İLİŞKİLERİ YENİDEN BAŞLATMA KONUSUNDA KRİTİK BİR KAVŞAKTA

2008’de finansal kriz bütün ABD’yi etkisi altına almışken Çin, ABD finansal piyasasını istikrara kavuşturmak için büyük miktarda ABD hazine bonosu satın alarak, ABD’yi bu krizden çıkarmaya yardım etti. O zamanki ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, küresel finansal karışıklığın bastırılmasındaki Çin’in iş birliğini takdir etti. Asya’daki yükselen ekonomiler, özellikle Çin o zamandan bu yana küresel büyümeyi sırtlarında taşıyor, bu dönemde ABD’de bundan fayda sağladı.

Şimdi, Çin ve ABD ikili ilişkileri yeniden başlatma konusunda kritik bir kavşakta bulunuyorlar. Üst düzey Amerikalı ve Çinli diplomatlar arasındaki Alaska toplantısı istikşafı bir görüşme olarak kabul ediliyor ve gelecekteki Çin-ABD ilişkilerinin tonunu belirleyeceğine inanılıyor. Toplantının zamanlaması iki tarafın yetkililerinin yapıcı bir rol oynamasını gerektiriyor.

Fakat Amerikan senatörlerinin yaptıkları açıklamalar sadece dünyanın en önemli ikili ilişkisi hakkında bir perspektifleri olmadığını kanıtladı. Bu senatörler sözüm ona değerlerle Çin karşısında üstünlüğe sahip bir soyluluk içinde olduklarını düşünüyorlar fakat, onların bu soyluluk düşkünlükleri onların daha da fazla boş görünmelerine neden oluyor. Onların gözünde, Çin’i bastırmak için mümkün her aracı kullanmak, davranış biçimleri. İster sportif ister aşı olsun toplumsal gündemleri politikleştirmek, tipik bir yaklaşım haline geldi.

Olimpiyatların asıl amacı savaşlar sırasında uluslar arasındaki farklılıkları azaltmak ve dünya barışını desteklemektir. Olimpiyat Hareketi kurucusu Pierre de Coubertin Olimpiyatların daha sağlıklı, mutlu, daha barışçı bir dünyaya yol açmasını öngördü. Ama ABD’li politikacılar bunun tam zıttını yapıyorlar, Olimpiyat Oyunları platformunu kullanarak ülkeler arasındaki farklılıkları ve çatışmaları artırıyorlar. Olimpiyatları politikleştirmeyi reddetmek dünyada ana akım haline gelmelidir. Olimpiyatlar daha hızlı, daha yükseğe ve daha güçlü ruhu nedeniyle dünya tarafından benimsendi. Son zamanlarda, dünyadaki çok az olumlu faktörlerden biri ve bu nedenle bazı anlamsız ve hedefsiz ABD politikacıları tarafından yıkılmamalı.