Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski dışişleri bakanı Colin Powell’in özel kalem müdürü Lawrence Wilkerson, 2018 yılında ABD’nin Afganistan’da asker konuşlandırmasının 3 amacından birinin Çin’i caydırmak olduğunu söylemişti. Wilkerson, “CIA Çin’in istikrarını bozmak istiyorsa, en iyi yöntem Çin’de kaos yaratmaktır. Uygurları kullanarak Beijing’i kışkırtmakla, Çin’i içinden devirebilir” diye konuştu.

Wilkerson’un bu konuşmasıyla ilgili görüntü, bugün Çin Dışişleri Bakanlığı’nın olağan basın toplantısında gösterildi.

Bakanlık sözcüsü Hua Chunying, Irak savaşının tasarımcılarından Wilkerson’un bu sözleriyle, sözde Uygur meselesinin “Çin’i içeriden yıkmak” ve caydırmak için girişilen bir komplo olduğunu bizzat kabul ettiğine dikkat çekti.

Sözcü şunları ekledi:

“Ya Çin karşıtı güçlerle iş birliği içinde yalan uyduruyorlar ve Çin’i karalıyorlar ya da önyargıları nedeniyle Xinjiang’daki 25 milyon vatandaşın ortak sesini dinlemek ve Xinjiang’daki ilerlemeleri tanımak yerine yalanlara inanmayı seçiyorlar. Ancak Wilkerson’un videosunu izledikten sonra daha çok kendi hükümet yetkililerine mi yoksa o ‘oyunculara’ mı inanacaklar?”

Hua Chunying, ABD’nin uydurduğu sözde Xinjiang meselesinin Uygur halkının mutluluğu için değil, Çin’in güvenlik ve istikrarını bozmak ve Çin’in kalkınmasını engellemek için üretildiğini belirtti.

Çin’in bir Irak ve Suriye olmadığının altını çizen Hua, Çin halkının ulusal egemenliğini, güvenlik çıkarlarını ve itibarı korumaya kararlı olduğunu vurguladı.