CGTN

Bir gün önce, ülkenin kuzeydoğusunda çok sayıda eyaleti acil durum ilan etmeye iten ölümcül bir kış fırtınasıyla boğuşmanın ardından pazar günü bin 400’den fazla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) uçuşu iptal edildi.

Uçuş izleme web sitesi FlightAware.com’a göre, ABD’ye giriş, çıkış ve ülke içindeki toplam uçuş iptali sayısı pazar öğleden sonra itibarıyla yaklaşık bin 450 oldu. Veriler, ABD’de bin 774 uçuşun da ertelendiğini gösterdi.

LaGuardia Havaalanı, New York’taki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı ve Boston Logan Uluslararası Havaalanı gecikmeler ve iptallerden en çok etkilenenler arasındaydı. Cumartesi günü yaşanan sert kış fırtınası, şiddetli rüzgarları toplarken bazı bölgelere 60 santimetreden fazla kar yağdırarak binlerce uçuş iptaline ve Rhode Island ile diğer eyaletlerdeki önde gelen yetkililerin yollara erişimi kısıtlamasına neden oldu.

Vali Kathy Hochul pazar günü WCBS-TV’ye verdiği demeçte, New York Islip’in Long Island kasabasının eyalet çapında en sert darbeyi alan kasaba olduğunu söyleyerek, “Onlara bu hafta için altın kartopu ödülünü vereceğiz. 63 santimetreyi gördüler.” dedi. Massachusetts Vali Yardımcısı Karyn Polito ise pazar sabahı bilgilendirmesinde “Fırtına dün gece bölgemizden ayrıldı, ancak daha fazla yol temizlemesi yapmayı planlıyoruz… Ayrıca bugün ve yarın gün boyunca kamu kuruluşlarımızla birlikte çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

KAR FIRTINASI ABD’Yİ VURDU

Weather Network kanalına göre, komşu Kanada’da soğuk havanın en kötüsü Atlantik Kanada bölgesinde sona erdi, ancak birçok topluluk pazar günü artakalan kar, yağmur, kuvvetli rüzgarlar ve fırtına dalgasıyla uğraşıyordu. Yerel polis departmanından yapılan açıklamada, Massachusetts’teki Nantucket adasındaki koşulların, pazar günü güçlü nor’easter fırtınası yolları sular altında bıraktıktan ve cumartesi günü büyük bir elektrik kesintisine yol açmasından sonra iyileştiği belirtildi. Sosyal medyada yayınlanan bir fotoğrafa göre, su iki lise öğrencisinin su basan bir cadde boyunca kanoya kürek çekebileceği kadar derindi.

PowerOutage.us internet sitesine göre, Massachusetts’te pazar günü başından itibaren 2,6 milyon müşteriden yaklaşık 31 bini elektriksizdi. Hava sadece New York’ta en az üç kişinin ölümüne neden olmuş olabilir, hepsi de Long Island’da. Nassau İlçe Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, biri cumartesi günü Uniondale, New York’taki bir otelin otoparkında arabasının camı açık halde bulunan yaşlı bir kadındı. Yetkililer, cumartesi günü Long Island kasabası Syosset’te ayrı yerlerde kar kürerken fenalaşan 53 ve 75 yaşlarındaki iki kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.