CRI Türk Dış Haberler Servisi

Beijing 2022 Kış Olimpiyatlarını yerinde takip eden gazeteciler, oyunlara dair son haberleri aktarmaya devam ederken kendi yaşadıkları olimpiyat deneyimlerini de paylaşma imkânı yakalamış durumda. Olimpiyat alanlarından, kaldıkları otellere kadar birçok anı sosyal medya hesaplarından paylaşan muhabirler, Global Times gazetesi ile bir araya geldi.

Anadolu Ajansı muhabiri Emre Aytekin’in yaşadığı anı ise dikkat çekti. 2 Şubat’taki meşale töreni esnasında eski NBA yıldızı Yao Ming ile tanışma ve konuşma fırsatı bulan Aytekin, “Yao Ming basketbol oynadığım için gençliğimin kahramanıydı. Onunla tanışmak ona sorular sormak çok heyecan vericiydi. Bu benim için bir dönüm noktasıydı.” dedi.

Aytekin, habercilik konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını kendisine iyi davranıldığını, organizatörlerin çok misafirperver olduğunu belirtti. Türk muhabir yaptığı haber ve paylaşımlarda Çin’in “insan dostu bir ulus” olduğunu açıkça hissettiğini aktardı.

“YANG ÇOK MÜTEVAZI BİR İNSAN”

Tokyo 2020’de Çin Takımı’nın ilk altın madalyasını kazanan meşale taşıyıcı Yang Qian ile de röportaj yapan Emre Aytekin, “Yang çok genç yaşta bir Olimpiyat şampiyonuydu ve onunla konuştuğumda çok mütevazı, dürüst bir genç olduğunu gördüm. Sadece gazetecilerle değil herkesle, etraftaki işçilerle ve itfaiyecilerle konuştu.” diye konuştu.

“AÇILIŞ TÖRENİNE HAYRAN KALDIK”

Pakistanlı bir gazeteci olan Muhammed Asghar, büyük açılış törenine hayran kaldığını ve pandemi ortasında bunun “kolay bir şey olmadığını” için daha çok etkilendiklerini söyledi. Ashgar Çin hükümetinin 4 Şubat’taki törene katılan bazı yabancı gazeteciler için sağladığı verimli ve düşünceli düzenlemeleri hatırlatarak, “Herhangi bir sorun yaşanmadı ve her şey sorunsuzdu. Oyunlarda olası sorunlar hakkında daha önce birçok söylenti vardı ancak Çin, oyunları çok uygun bir şekilde başarıyla sürdürüyor.” ifadelerine yer verdi.