2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na sayılı günler kala “Birlikte Ortak Bir Geleceğe” isimli fotoğraf sergisi dün başkent Ankara’da açıldı.

Açılışa Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener başta olmak üzere yetkililer ve temsilciler katıldı.

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, açılışta yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınının birçok uluslararası yarışmanın düzenlenmesini zorlaştırdığını hatırlattı. Liu, Çin’in uluslararası topluma verdiği taahhütleri yerine getireceğini, tüm zorluklara rağmen 2022 Kış Olimpiyat Oyunları ve Kış Paralimpik Oyunları’na en iyi şekilde ev sahipliği yapacağını kaydetti.

Büyükelçi Liu, son dönemde bazı Batılı ülkelerin Olimpiyatları kullanarak siyasi manipülasyonlarda bulunmasının Olimpiyat Sözleşmesi’ne aykırı olduğu gibi, farklı ülkelerden sporcuların çıkarlarını da zedelediğini kaydetti. Batılı ülkelerin söz konusu girişimlerinin başarısızlığa uğrayacağının altını çizen Büyükelçi Liu, Çin’in Türkiye ve diğer ülkelerle birlikte sporun siyasallaştırılmasına karşı çıkarak “daha çok dayanışma” yönündeki Olimpiyat ruhunu hayata geçireceğini belirtti.

TMOK Başkanı Uğur Erdener ise, Çin’in 2022 Kış Olimpiyat Oyunları için büyük çaba gösterdiğine tanıklık ettiğini söyledi.

Erdener, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın 2008 Beijing Yaz Olimpiyat Oyunları gibi başarılı olacağına inandığını kaydetti.