CRI Türk Haber Merkezi

Birleşik Krallık, Brexit oylamasının ardından uzun yıllar süren müzakereler sonucunda Avrupa Birliği’nden (AB) resmen ayrıldı. Ancak AB ve Britanya’dan hâlâ Brexit’in bir hata olduğunu savunan büyük bir çoğunluk var.

Kamuoyu araştırma şirketi Redfield & Wilton Strategies’ın çalışmasına göre eğer Birleşik Krallık, AB’ye dönmek isterse AB topluluğunun çoğunluğu buna sıcak bakıyor. Ancak eğer Birleşik Krallık, Brexit sayesinde 5 yıl içinde gerçekten iyi bir ekonomi performansı gösterirse bazı üye ülkeler AB’den ayrılmaya sıcak bakıyor.

Araştırmaya göre, ülkelere “Eğer gelecekte AB’de üyeliğiyle ilgili bir referandum yapılsaydı, oyunuz ne olurdu?” diye sorulduğunda birçok ülke vatandaşı oyunu AB’de kalmaktan yana kullandı. Örneğin, Fransa’da AB’de kalmak isteyenler oranı yüzde 61, Almanya’da yüzde 65, İtalya’da yüzde 61 ve İspanya’da yüzde 84. Bu ülkeler arasında birliği “terk edelim” diyenlerin en yüksek olduğu ülke ise yüzde 28 ile İtalya oldu.

İTALYA’NIN AB’YE OLAN BAĞLILIĞI GİDEREK AZALIYOR

İtalya özellikle Covid-19 salgınının başlarında yaşanan kaosla gündemden inmemiş ve AB’den yeterince destek alamadığı konusunda birliği eleştirmişti.

AB üyesi ülkelere “Sizce Birleşik Krallık, 2016’daki Brexit referandumunda doğru tercihte bulundu mu?” sorusuna verilen yanıtlar da benzer sonuçlar ortaya koydu. Fransa’da bu soruya “doğru tercih değildi” diyenlerin oranı yüzde 42 çıktı, Almanya’da yüzde 48, İspanya’da ise yüzde 61. Yalnızca İtalyanlar bu soruya yüzde 43 ile “doğru tercihti” yanıtı verdi. İtalyan kamuoyunda AB karşıtlığının giderek artması Birleşik Krallık’ın verdiği çıkış kararına desteği de artırdı. İtalyanların “yanlış tercihti” diyenlerinin oranları ise yüzde 39’da kaldı. Yüzde 24 ile kararsızların en fazla olduğu ülke ise Fransa oldu. 

EĞER BİRLEŞİK KRALLIK BAŞARILI OLURSA AB’DEN AYRILMAK SEÇENEK HALİNE GELEBİLİR

Anketin en can alıcı kısmı ise “Eğer Birleşik Krallık ekonomisi 5 yıl içinde iyi bir yönde ilerlerse AB’den ayrılmayı destekler misiniz?” sorusu oldu.

Fransızlar bu soruya yüzde 47 “evet desteklerim” derken yüzde 19 “hayır” yanıtını verdi. Almanların yüzde 36’sı “AB’den ayrılabiliriz” yanıtı verdi ancak yüzde 31’i de buna sıcak bakmadı. Ankete katılan Almanların yüzde 24’ü ise “ne katılırım ne de katılmam” yanıtını vererek çekimser kaldı. Fransa’da da çekimser oyları benzer bir düzeyde yüzde 23’te kaldı.

Anket sonuçlarına göre AB’ye en çok bağlı kalan topluluk İspanyollar oldu. İspanyollar bütün anketlerde AB lehine en yüksek oyu verdi. İspanya bu soruya da yüzde 34 “hayır” yanıtını verdi ve yüzde 33 “olabilir” dedi. İspanya’daki çekimserler ise yaklaşık yüzde 25 olarak sayıldı.

Kırılma noktası ise İtalya’nın sonuçlarında görülüyor, İtalyanlar eğer Birleşik Krallık iyi bir ekonomik süreç yürütürse büyük oranda AB’den çıkabileceklerini belirtti. İtalyanların yüzde 50’si anında AB’den çıkış seçeneğine yöneldi. Ülke vatandaşlarının yüzde 21’i bu fikre sıcak bakmazken yüzde 23 ise çekimser yanıt verdi.

Anketler, her ne kadar Almanya, Fransa ve İspanya’daki çekimser oyların sonuçları belirleyeceğini gösterse de şu an görünen İtalyan halkının AB’ye olan inancında ciddi bir sarsılma yaşanıyor.

İSKOÇYA’YA BÜYÜK DESTEK VAR

AB ekonomisinin lokomotifi konumundaki dört ülke halkı da Birleşik Krallık’ın AB’ye dönmesine yaklaşık yüzde 40’ın üzerinde destek verdiğini de açıkladı. Euronews’in de yer verdiği ankete göre, ülkeler İskoçya’nın tek başına AB’ye girmesine ortalama yüzde 50’den fazla “evet” yanıtını verdi. Eğer gelecekte İskoçya’nın bağımsızlığı söz konusu olursa AB’nin İskoçya’yı büyük bir kabul ile üyeliğe alabileceği sonucu anketin son mesajı oldu.