Covid-19 salgını döneminde otellerde ve turizm işletmelerinde Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın hayata geçirildiği Antalya, “sağlıklı ve güvenli” turizmin adresi oldu.

Türkiye’nin gözde turizm merkezi Antalya, bu yıl 10 ayda yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen 8,5 milyondan fazla turist çekti.

Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan ve ağırladığı turist bakımından Türkiye’de “turizmin başkenti” olarak nitelendirilen Antalya, kasım ayında turist ağırlamaya devam ediyor.

Covid-19 salgını döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, otellerde ve turizm işletmelerinde Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın hayata geçirildiği Antalya, “sağlıklı ve güvenli” turizmin adresi oldu.

Ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların sağlık durumuna uzanan geniş yelpazede bir dizi tedbiri kapsayan sertifika programı sayesinde, turistlere salgın döneminde hijyenik ve güvenilir hizmet sunuldu.

Covid-19 nedeniyle geçen yılı 3,5 milyon turistle kapatan Antalya, aşılanma oranının artması ve seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla bu yıl daha fazla tatilcinin rotasında yer aldı.

Özellikle 22 Haziran’da seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla turizm hareketlenmeye başladı. Yaklaşık 3,5 ay boyunca hafta sonları günde ortalama 100 bin yabancı turistin giriş yaptığı kenti 10 aylık verilere göre 8 milyon 616 bin kişi ziyaret etti.

İLK SIRADA RUSLAR YER ALDI

Kente gelen turistlerin uyruklarına göre, ilk sırada Rusya yer aldı. Rusya’dan 10 ayda geçen yıla göre yüzde 145 artışla 3 milyon 448 bin 706 turist geldi. Antalya’ya geçen yıl aynı dönemde 1 milyon 402 bin 579 Rus turist gelmişti.

Antalya’ya en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında 1 milyon 258 bin 138 kişi ile Ukrayna ikinci sıra yer aldı.

Geçen yılın 10 ayında 335 bin 484 Alman turisti ağırlayan Antalya, bu yıl ise aynı dönemde yüzde 247’lik bir artışla 1 milyon 164 bin 338 Alman turisti konuk etti.