Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün ve Libya, Etiyopya’daki Hedasi Barajı konusunda Mısır ve Sudan arasındaki müzakere çabalarını desteklediklerini açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Hedasi Barajı’yla ilgili bağlayıcı bir anlaşmanın yakın olduğu mesajı vermesinin ardından, ülkelerden peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mısır ve Sudan’ın barajın dolumu ve işletilmesi ile bölgede istikrarı korumaya yönelik çabalarına destek verildiği kaydedildi.

Açıklamada, Mısır ve Sudan’ın su güvenliğinin, Arap ulusal güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğu belirtildi.

BAE Dışişleri Bakanlığı da Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında Hedasi Barajı’yla ilgili anlaşmazlıkların çözümü için yürütülen müzakerelere ve yapıcı diyaloglara destek verildiğini bildirdi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri’yle telefon görüşmesinin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dostlarımızın su haklarının korunmasında yanındayız. Mısır’ın Hedasi Barajı konusunda adil bir çözüme ulaşma hedefini destekliyoruz.” ifadesine yer verdi.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Mısır’ın su ve ulusal güvenliğinin, Libya’nın milli güvenliğinin bir parçası olduğunu vurgulayarak, tüm taraflar için adil bir çözüme ulaşılmasından yana olduklarını ifade etti.

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman da Hedasi Barajı konusunda Mısır ve Sudan’ın tutumunu desteklediklerini açıklamıştı.

İslam İş Birliği Teşkilatı (İİT) da müzakerelerin Mısır, Sudan ve Etiyopya’nın hakları ve çıkarlarının güvence altına alınacağı adil ve kapsamlı bir anlaşmaya ulaşılana kadar müzakerelerin devam etmesi çağrısı yapmıştı.