Nükleer atık sularını denize boşaltmakta ısrar eden, ancak arıtma teknolojisinden bile yoksun olan Japonya, dev bir skandala imza atıyor.

Japonya hükümeti, Fukuşima-1 Nükleer Santrali’ndeki atık suyu denize boşaltacaklarını açıklayıp, kendi yöntemlerinin güvenli olduğunu iddia ediyor. Ancak yerel basında önceki gün yer alan haberler, gerçeğin hiç de öyle olmadığını bir kez daha dünyaya gösterdi.

Japonya merkezli NHK televizyonunun haberine göre, Fukuşima-1 Nükleer Santrali’nde bulunan atık suyu boşaltma işleminden sorumlu Tokyo Elektrik Şirketi, trityum elementlerini filtreleyebilecek teknolojiler için topluma çözüm desteği çağrısı yaptı. Bu çağrı, dünya kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Bazı internet kullanıcıları, arıtma teknolojisinden bile yoksun olan Japonya hükümetinin nükleer atık suları denize boşaltma kararının çok çirkin ve tehlikeli olduğunu savundu.

Japon FKSminpo gazetesinde Kasım 2013’te yer alan bir makalede, Tokyo’nun nükleer atık sularda bulunan trityum elementlerini filtre etme konusundaki tutumuna değinilmişti. Makaleye göre Japonya Hükümeti Atık Su İşlem Komitesi, atık suyu trityum elementlerinden arındırmanın son derece zor bir çalışma olduğunu, Japonya’nın şu aşamada bu teknolojiye sahip olmadığını, bu nedenle de atık suyu arıtma işlemini geçici olarak göz önünde bulundurmayacaklarını ifade etmişti. Yani arıtma sorunu halen çözülememiş durumda.

Durum böyleyken uluslararası toplum, Japonya’ya şu soruyu yöneltme hakkına katiyetle sahip: Kritik teknolojileri bile olmayan bir ülke, denize boşaltacağı nükleer atık suyun güvenli olduğu yönünde dünya halkını nasıl ikna edebilir?

Japonya hükümeti ve Tokyo Elektrik Şirketi, öteden beri nükleer elektrik santral güvenliği konusunda yalanlar uydurmakla meşgul. Örneğin, mayıs ayının ortalarında Fukuşima-1 Santrali’ndeki nükleer atık suları depolayan tankta sızıntı olduğu tespit edildi ve atıkların bir kısmı denize karıştı. Ancak Japonya tarafı bu olayı sakladı. Olay daha sonra medya kuruluşları tarafından ortaya çıkarılınca Japonya hükümeti de durumu itiraf etmek zorunda kaldı.

Japon Kyodo Haber Ajansı’nın kısa süre önce yaptığı habere göre, Tokyo Elektrik Şirketi denize bırakılacak nükleer atık sudaki trityum yoğunluğunu yerinde ölçmek yerine, kabaca bir hesaplama ile atık suyun denize boşaltılıp boşaltılamayacağına karar verecek.

Japonya, İkinci Dünya Savaşı’nda birçok ülkeyi işgal ederek dev bir insani felaket yarattı. Ancak Japon siyasetçiler bugünlerde bile bu ülkelerden özür dilemekten kaçınıyor ve Japonya’nın işlediği suçu kabul etmiyor. Japonya, nükleer atık sularını denize boşaltma planıyla dünya halklarının sağlığına ve küresel ekolojiye büyük bir tehdit oluşturuyor.

Japonya’nın tüm dünyanın, özellikle komşusu olan ülkelerin halklarının sağlığını hiçe sayan bu çirkin eylemine uluslararası toplum asla izin vermeyecektir.  Japonya’nın gerçek yüzü, uluslararası toplumca gün geçtikçe daha iyi tanınacak, Japonya’nın sorumluluğunu başkalarına yükleme girişimleri de başarısızlıkla sonuçlanacaktır.