Çin Dışişleri Bakanlığı, Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Angel Fernandez’in Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışına katılacağını ve Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında,  Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Angel Fernandez’in 4-6 Şubat günlerinde 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışına katılacağını, ayrıca Çin’e resmi ziyaret gerçekleştireceğini ve bunun Fernandez’in ilk Çin ziyareti olacağını belirtti. Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Arjantin, birçok kez Çin’in 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nı düzenlemesini desteklediğini açıklamıştı. İki tarafın ortak çabalarıyla, Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez’in Çin ziyaretinin mutlaka başarılı olacağına inanıyoruz.”

Zhao, Çin ve Arjantin’in birbirinin güvenilir dostu ve ortak kalkınma yolunda iyi bir ortağı olduğuna dikkat çekti.

İki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıl dönümünün 19 Şubat’ta kutlanacağını anımsatan Sözcü, Çin ile Arjantin arasındaki ilişkilerin 50 sene boyunca çeşitli sınamalardan geçip, sağlıklı ve istikrarlı gelişmeyi sürdürdüğünü dile getirdi.

Sözcü, “İki taraf, kilit çıkarlarına ilişkin sorunlarda, karşılıklı destekler vererek, bütün alanlardaki iletişim ve iş birliğinde zengin sonuçlar kaydetti, yeni yükselen piyasalar arasındaki dayanışma ile iş birliği konusunda da iyi bir örnek oluşturdu. Son ziyaretin de yardımıyla, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinde yeni bir sayfa açılacağına inanıyoruz.” dedi.