CGTN / Hamzah Rifaat Hussain

Hem Arjantin hem de Çin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin küresel önemine inandıklarını belirterek, Latin Amerika’daki ülkelere büyük faydalar sağlayacak olan Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde bütünleşmelerini derinleştirme sözü verdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in Beijing Kış Olimpiyatları sırasında yaptıkları görüşmenin sonucunda imzalan kapsamlı anlaşma ile Arjantin’e ekonomik olarak istikrarlı bir gelecek için birçok fırsat sunuldu. Buenos Aires’in borca batmış bir ekonomiyi kurtarmayı amaçlayan bir anlaşmaya katılmanın faydalarını kabul etmesiyle birlikte Çin’in İpek Yolu’na katılmaya direnen ülkelerle ilgili spekülasyonların çoğu da bir kenara itildi.

Arjantin’in, Latin Amerika’nın en güçlü ekonomilerinden biri olma durumu yıllar içinde yok olurken ekonomik performansını önemli ölçüde iyileştirmeye ihtiyacı olduğu bir gerçek. 2020’de Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) yüzde 90’ına ulaşan bir oranda 324 milyar dolarlık bir borcu olan Buenos Aires için hem verimliliği artıracak hem da aynı zamanda istihdam yaratacak ve ihracatı artıracak bir yatırım çerçevesi bulmak hayati önem taşıyor.

ÇİN BÖLGEDE BREZİLYA’DAN SONRA EN BÜYÜK İKİNCİ TİCARET ORTAĞI

Çin ile bir İpek Yolu anlaşması imzalama kararı ekonomik destek için Beijing’e duyulan güvenin bir ifadesi ve Çin altyapı projelerinin ekonomik durgunluk içindeki gelişmekte olan ülkelerde borç tuzağıyla sonuçlandığı şeklindeki gözden düşmüş söylemlere karşı çıkıyor. Hükümetin iki ülkenin devlet başkanları tarafından imzalanan mutabakat zaptı ile sağlama bağlanan Beijing’de verilen stratejik kararların, Buenos Aires’in 23,7 milyar dolardan fazla çeşitli anlaşmalar ve yatırım garantileri imzalamasına izin verdiğini nasıl kabul ettiğine dikkat edin.

Ulusal para birimi büyük ölçüde değer kaybeden ve 2001’de 160 milyar dolar iken 2020’de 323 milyar dolara çıkan borç çıkmazını hafifletmek yerine bu çıkmaza katkıda bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) planları ile ters düşen bir ülke için bu hayati öneme sahiptir. İki taraf arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıl dönümü, Arjantin’e Çin’in iç ekonomik kalkınmayı teşvik edecek, ihracatı artıracak ve vatandaşları için yüksek hayat standartlarını destekleyecek kalkınma stratejilerini paylaşmaya hazır olduğu fırsatlar sundu.

Arjantin için tren yolları, limanlar ve otoyollara yapılacak yatırımlar da barışçı, siyaset dışı bir bağlantının hayata geçirilmesini sağlamanın kilidi ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi kesinlikle bunu sunuyor. Örneğin, 5 yıllık tarımsal iş birliği planı, tarihsel olarak Güney Amerika’nın en güçlü tarım ekonomilerinden biri olan Arjantin’in bir kez daha bu gerileyen sektöre yapılacak yatırımlardan yararlanmasını mümkün kılacak.

ABD’NİN YAPTIĞI EKONOMİK YARDIM BİRÇOK DEVLETİN UZUN DÖNEMLİ REFAHI İÇİN ENGEL

Çin bölgede Brezilya’dan sonra en büyük ikinci ticaret ortağı ve soya fasulyesi ve et gibi ihraç ürünleri için kilit bir piyasa oldu. Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin bir parçası olmak Buenos Aires’in, istihdam yaratılması, hidroelektrik enerji projelerinin uygulanması, sayısal ekonomi ve nükleer enerjiye yatırım yapılmasına yardım edebilecek 14 ve 9,7 milyar dolarlık iki dilim dahil, hayati fonlara erişimine imkân tanıyacak. Söyle kapsamlı bir destek kesinlikle ihtiyaç duyulan şeydir.

Ekonomik destek için IMF’ye ve Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) tarihsel olarak bağlılığın, ulusal ekonomiye somut bir faydalarla sonuçlanmadığının bir işareti olarak, devlet başkanı Fernandez, Rusya’ya Latin Amerika’ya daha kesin bir şekilde girmek için bir kapı önererek, Rusya ve Çin gibi ülkelerle ilişkileri geliştirmeyle ilgilendiklerini ifade etti. Bu yön değişikliği ABD’nin yaptığı ekonomik yardımın birçok devletin uzun dönemli refahı için engel olmaya devam ettiğini açıkça gösteriyor.

Bunun aksine, Kuşak ve Yol İnisiyatifi uluslararası toplum için ekonomik bağlantıya dayalı bir ortak kaderin gerçekleştirilebileceği mümkün olan en iyi çerçeve olarak, küresel planda büyük bir çekim gücü kazanmaya devam ediyor. Arjantin için bir İpek Yolu anlaşması imzalamak hem zamanında hem de elverişli bir hareket.