Arjantin hükümeti İsrail’in Gazze ve Şeyh Cerrah ile Silvan mahallelerinde orantısız güç kullanmasına tepki gösterirken, Küba Müslümanlara ve Gazze şeridine yönelik saldırıları kınadı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Twitter hesabından Küba hükümetinin, İsrail saldırılarını reddettiğini ifade eden bir paylaşımda bulundu.
Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İsrail’in işlediği suçlara kalıcı destek verdiğini vurgulayan Rodriguez, “Küba, İsrail’in Gazze’deki Filistinli halka yönelik ayrım yapmayan bombalamalarını şiddetle kınıyor.” ifadesini kullandı.
Öte yanda Latin Amerika’daki Filistin toplumu da İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Arjantin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Arjantin’in, İsrail’in orantısız güç kullanmasından endişe duyduğu belirtilerek bölgede yükselen şiddetin kınandığı ifade edildi.

Arjantin’in İsrail ve Filistin’deki durumun dramatik şekilde kötüleşmesinden, İsrail güvenlik birimlerinin orantısız güç kullanmasından endişe duyduğu belirtilen açıklamada, bölgedeki aktörlerin, uluslararası hukuka saygı göstermesi, durumu tırmandıran eylem ve açıklamalardan kaçınması gerektiği kaydedildi.

Ateşkes ve diyalog vurgusu yapılan açıklamada, kalıcı ateşkesi tesis etmeye yönelik tüm uluslararası çabalara destek çağrısında bulunuldu. Açıklamada, “Böyle bir zamanda Papa Francis’in Kudüs’teki çatışmalara atıfta bulunarak ifade ettiği gibi şiddetin yalnızca daha fazla şiddet ürettiği ve bölgede barışın hakim olması için herkesin ortak çözümler araması gerektiği akılda tutulmalıdır.” denildi.