Güneydoğu Asya Uluslar Birliğinin (ASEAN) Myanmar’da askeri darbenin ardından oluşan siyasi kriz ve iç çatışmalara çözüm getirmek için özel temsilci olarak atadığı Brunei Dışişleri Bakan Yardımcısı Erywan Yusuf, ülkeye yapacağı ziyarette bütün taraflarla görüşmek istediğini açıkladı.

Göreve atanmasının ardından basına konuşan Erywan, olası Myanmar ziyaretine ilişkin detaylar verdi.

Özel temsilci olarak Myanmar’da insani yardımı koordine etmek, şiddeti sonlandırmak ve taraflar arasında diyalog ortamı oluşturmakla görevlendirildiğini anlatan Erywan, “Planlarımızda Myanmar’a bir ziyaret söz konusu ve bu sefer iyi hazırlanarak gitmek istiyoruz.” dedi.

Ziyaretin ne zaman olacağını henüz kesinleştirmediklerini belirten Erywan, Myanmar’a gittiğinde krizin muhatabı bütün taraflarla görüşmek istediğini kaydetti.

KRİZİN ÇÖZÜÖÜ İÇİN GÖRÜŞMELER SAĞLANMIŞTI

Çevrim içi ortamda 4 Ağustos’ta bir araya gelen ASEAN liderleri, Myanmar özel temsilciliğine Erywan Yusuf’u getirmişti.

ASEAN liderlerinin Myanmar’daki siyasi krizin çözümü için 24 Nisan’da Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlediği toplantıda, ülkedeki şiddeti ve siyasi krizi çözmek üzere Myanmar’a özel temsilci atanması kararı alınmıştı.

Birlik yetkilileri, haziranda Myanmar’ın başkenti Nepido’yu ziyaret etmiş ve ülkeye atanması planlanan özel temsilcilerin listesini sunmuştu.

ASEAN, 1 Ağustos’ta temsilciliğe eski Endonezya Dışişleri Bakanı Hasan Wirayuda’nın atanmasını önermiş ancak Myanmar askeri yönetimi, eski Tayland Dışişleri Bakan Yardımcısı Virasak Futrakul’u istemişti.

Myanmar askeri yönetimi ile ASEAN liderleri arasında yaşanan anlaşmazlık, temsilci atanmasını geciktirmişti.