CGTN / Cyrus Hadavi

Covid-19, zengin ile yoksul arasındaki sağlık açığını hem göstermiş hem de şiddetlendirmiştir. Şimdi, servetin sağlığa yol açtığı her zamankinden daha fazla açık.

Bu açığı kapatmak, vergi artışları veya bildirilerle başlamak zorunda değildir. Yoksulluğa ve kötü sağlığa yol açan sorunların çoğu altyapıyla başlar. Altyapı-sağlık ilişkisinin en açık örneği, herkesin aşıyı almasının önündeki açık sosyoekonomik engellerin bulunduğu aşıların yaygınlaştırılmasıdır. Pfizer aşısının lojistik zorluklarından biri, genellikle sadece varlıklı bölgelerdeki büyükşehir hastanelerinin karşılayabildiği soğuk hava deposu tesislerine ihtiyaç duyması ve birim başına yaklaşık 10 bin ila 15 bin dolarlık bir maliyetle karşılanmasıdır.

Kırsaldaki daha fazla hastaneye, yatırımdan vazgeçmeleri ve soğuk depolama gerektirmeyen diğer aşıları beklemeleri söyleniyor. Bu yoksul mahallelerde daha uzun süre karantinalar ve kısıtlamalar uygulanacağından, bu hem doğrudan hem de dolaylı olarak hayatlara mal olacak.

Aşı lojistiği, zayıf altyapının nasıl daha fakir Amerikalının sağlıklarının daha kötü olduğu anlamına geldiği konusunda buzdağının sadece görünen kısmıdır.

Covid-19 ile ilişkili sağlık komplikasyonlarından muzdarip olmak için en büyük risk faktörlerinden ikisi yüksek tansiyon ve obezitedir. Amerika, ABD Tarım Bakanlığı tarafından nüfusun en az üçte birinin kentsel alanlar için bir süpermarkete bir milden (1,6 kilometre) veya kırsal alanlar için 10 milden (16 kilometre) daha uzakta yaşadığı şeklinde tanımlanan bolca “gıda çöllerine” sahip bulunuyor. Genellikle fakir olan 19 milyon Amerikalı, taze yiyecekleri bile kolayca satın alamıyor ve birçoğu bunun bedelini sağlıklarıyla ödeyecek.

SAĞLIK-SERVET EŞİTSİZLİĞİ

Aynı zamanda, fast food zincirlerinin daha düşük gelirli topluluklarda yayılmaları için serbest saltanat sürme imkânı tanındı. Eski Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkanlarından Lyndon Johnson’ın 1964 Fırsat Eşitliği Kredisi programı, yoksul topluluklarda bir artışa yol açacak şekilde halka fast food yerleri açmaları için ucuz krediler verdi.

İçki mağazaları, Amerika’nın mahrumiyet yerlerinde fast food noktaları kadar bol miktarda bulunur. Çeşitli araştırmalar, beyaz olmayan daha yoksul topluluklarda neredeyse iki kat daha fazla içki mağazası olduğunu göstermiştir. Fakir Amerikalıların taze meyve ve sebze satın alması için altyapı eksikken, aşırı içme ve sağlıksız yemek için altyapı dünya lideri durumunda bulunuyor.

Halkın spor salonları ve rekreasyon merkezlerinin dışında olması, servetin Amerika’da sağlık anlamına gelmesinin bir başka nedenidir. Yalnızca daha zengin şehirlerin bunları karşılayabilir olması ve bir spor salonunun ortalama maliyetinin ayda 58 doları bulmasıyla, Ulusal Sağlık Röportajı anketinin, yoksulluk eşiğinin altında olanların yalnızca yüzde 11’inin günlük egzersizi karşılayabileceğini, yoksulluğun üzerinde olanların bunu yapma olasılığının üç kat daha fazla olduğunu göstermesi şaşırtıcı değildir. Bu sorunların çoğu, ABD ulusal politikasının öncelikli olmaları halinde yaşamları dönüştürebilecek parçaları olan altyapı ve tedarik zincirleri ile çözülebilir.

Bir tedarik zinciri uzmanı olarak benim işim tedarik zincirlerini daha sağlam hale getirmek ve ürün ile hizmetlerin en çok ihtiyaç duyulan yere ulaşmasını sağlamaktır. Walmart ve Amazon gibi şirketler salgın yoluyla tedarik zincirlerini dijitalleştirme ve geliştirme konusunda dikkate değer bir iş çıkarırken, ulusal sağlık stratejimiz aynı şeyi yapmadı.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI TÜM AMERİKALILAR İÇİN BİR SEÇENEK OLMALI

Nihayetinde, Amerikalıların yalnızca sağlık hizmetlerine değil, aynı zamanda sağlık sorunlarını önleme araçlarına daha iyi erişebilmelerini sağlamak için tedarik zincirlerimizi ve altyapımızı geliştirerek, daha fazla Amerikalı, isterlerse sağlık şanslarını artırmayı seçebilir.

Bu ulusal bir çaba olmalı ve savunma veya eğitim kadar önemli görülmelidir. Manav kredilerine yatırım yaparak ve fast food zincirlerinin genişletilmesi için kredi dağıtmayı azaltarak sağlık-servet eşitsizliğini azaltabiliriz. Düşük gelirli topluluklarda spor salonları veya spor tesisleri açmak isteyenler için de düşük faizli krediler sağlanmalıdır.

Daha iyi sağlık kendini amorti eder. Obezitenin 2018’de ABD ekonomisine neredeyse 1,7 trilyon dolara, yani ülkemizin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) neredeyse yüzde 10’una mal olduğu tahmin ediliyor.

Yeni yönetim gerçekten “daha iyi inşa etmek” istiyorsa, altyapımızın yeniden inşaya öncülük etmesini sağlayarak buna başlamalıdır. Zenginlik birçok şeyi garanti edebilir, ancak sağlıklı bir yaşam tarzı tüm Amerikalılar için bir seçenek olmalıdır.