CGTN / Andrew Korybko

Çin’in çeyrek milyardan fazla dozda Rusya’nın Sputnik V aşısını üretmesi için yapılan son anlaşmalar, Küresel Güney’i Covid-19 salgınının yıkımından kurtaracak. Bu gelişme, dünyanın en çaresiz ve yoksul ülkelerinden bazıları arasındaki aşılama oranlarını büyük ölçüde artıracak ve böylece uluslararası topluluğun sayısız hayat kurtarmanın yanı sıra bu krizden daha hızlı bir şekilde kurtulmasına yardımcı olacak.

Çin ile Rusya, bu insani vizyonları için övgü almak yerine, CNN’nin iki ülkeye karşı son hit haberiyle kanıtlandığı üzere, Batı ana akım medyası tarafından bir kez daha eleştiriliyor. CNN, geçen hafta çarşamba günü “Çin ve Rusya gelişmekte olan dünyayı Batı’dan önce aşılamak istiyor. Bu onları her zamankinden daha da yakınlaştırdı” başlıklı bir haber yayımladı. Görünüşte zararsız görünen başlık, bir bilgi savaşı saldırısını gizliyor. Birincisi, Batı ile açıklanamayan bir rekabetin parçası olarak Çin ve Rusya’nın aşılama çabalarını bir şekilde siyasallaştırdığını ima ediyor. Bu doğru değil. İki ülke, “Batı’dan önce” hiçbir şey yapmaya çalışmıyor, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri olarak küresel sorumlulukları nedeniyle bunu insani nedenlerle kendi başlarına yapıyor. Batı’nın bunu umursamaması onların suçu değil.

CNN’nin de haberinde değindiği gibi Batı ülkelerinin aşı biriktirdiği konusunda çok sayıda suçlama var. Makalede adı geçen uzmanlardan biri dürüst olmayan bir tarzda, bunun dikkat çekmek amacıyla “hem Beijing hem de Moskova için gerçekten elverişli bir anlatım” olduğunu iddia ediyor, ancak gerçek şu ki, bu konuda hiçbir şey yapmak zorunda değiller çünkü gelişen dünyanın tümü aşılar için yalvarıyor, ama Batı tarafından görmezden geliniyor. Onlara en çok ihtiyaç duyanlar, şu anda sahip oldukları tek güvenilir ortakların, bazıları tarihsel bağlantıları olan Batı ülkeleri değil, Çin ve Rusya olduğunu kendileri bilirler.

CNN, her ikisinin de Batı aşıları hakkında “dezenformasyon” ürettiklerine dair yalan haberlerini yineleyerek hızlıca bir yumruk sallıyor. Bu sadece yanlış değil, aynı zamanda tartışılan konuyla da alakasız. Öncelikle Küresel Güney’in, bu dezenformasyon nedeniyle almayı reddedeceği bu Batı aşılarına zaten erişimi bile yok. Aksine, CNN ile diğer Batılı ana akım medya kuruluşları, Çin ve Rus aşılarının siyasi nedenlerle sağlandığı yolunda yanlış iddialarda bulunarak ve iması bile çok tehlikeli olan olası güvenlik sorunlarına işaret ederek bu insanlar arasında aşılarla ilgili şüphe uyandırmaya çalışıyorlar.

AŞI İŞ BİRLİĞİ KÜRESEL GÜNEY’İ KURTARACAK

Sözde “aşı diplomasisi” kavramı da makalede gündeme getiriliyor, ancak bu da tartışmayla alakasız. Küresel Güney’de Batılı ile Batılı olmayan aşılar arasında rekabet yok çünkü Batı çoğunlukla kendi malzemelerini biriktiriyor ve bunları gelişmekte olan dünyayla paylaşmak için fazla bir şey yapmıyor. Bu nedenle, Çin ve Rus aşılarını alacak çaresiz insanların, bu hayat kurtarıcı tedavileri vermeyi reddeden Batılılara nazaran bu ülkelere daha iyi bakmaları doğaldır. Batı, bu insanlara kendi aşılarını sağlayabilirdi ama daha çok kendi vatandaşlarını önce aşılamakla ilgileniyor.

Aşıları gerçekten siyasallaştıran her zaman Batı olmuştur. Liderlerinin kendi insanlarını herkesten önce aşılama konusundaki bencil motivasyonları, gelişmekte olan dünyanın gezegenin en çaresiz insanlarına bu hayat kurtarıcı tedavileri vermeyi reddettikleri için onlara kızmaya başladığı bir durumla sonuçlandı.

Bazı Batılılar nihayet “aşı milliyetçiliğinin” yumuşak güçleri için ne kadar ters etki yaptığını anladılar, ancak kısa görüşlü politikalarıyla yarattıkları dinamikleri değiştirmek için çok geç, bu nedenle ana akım medyaları bunun yerine Çin ve Rusya hakkında korkutucu bir propaganda yaymaya başladı. Öngörülen hedef kitle, Çin ve Rusya’nın Covid-19’a karşı insani desteğine içtenlikle minnettarlık duyan gelişmekte olan daha az dünya halkı ve muhtemelen kendi Batılı halkları.

Küresel Güney’de Batılı etkisinin azalmasının zamanla vatandaşları için giderek daha aşikâr hale gelmesi ve sonunda bunun olmasına neden izin verildiğine dair liderlerinden cevap beklemeleri kaçınılmazdır. Aynı liderler, bencil “aşı milliyetçiliğinin” bunun sorumlusu olduğunu kabul etmek istemiyorlar, çünkü bunun yerine tamamen uydurulmuş bir Çin ve Rus komplosunu suçlamak onlar için “politik açıdan çok daha uygun” oluyor.