Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Aydın, Delta varyantı riski ile normalleşme sürecini değerlendirdi.

Varyantların tehlikesine dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Aydın, tedbirlerin ve dikkatin elden bırakılmaması gerektiği çağrısında bulundu.

“HEDEF YÜZDE 75 CİVARINDAKİ NÜFUSU İKİ DOZ AŞILAMA”

Şu andaki yayılmaların büyük çoğunluğunun Delta varyantından kaynaklandığını kaydeden Aydın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yapılan aşılamalarda kullanılan aşıların varyantlara karşı etkisiz olduğu henüz ispatlanmadı. Özellikle bazı tip aşıların Delta varyantına karşı etkili olduğu da yapılan çalışmalarla gösterildi.

Elimizde geçen sene olmayan çok güçlü aşı silahlarımız var. Varyant oluşması için virüsün yaşayacağı canlı bulması gerekiyor, eğer virüs yaşayacağı bir ortam bulamazsa varyant oluşturamaz. O yüzden tedbirleri elden bırakmadan Delta’ya, Delta Plus’a ya da yeni tip varyantlara yaşamlarını sürdürecek ortamları meydana getirmediğimiz takdirde varyantların da oluşma ihtimali azalır. Aşılarla birlikte yürümek bizim bu konuda içimizi rahatlatabilir.

Hedef yüzde 75 civarındaki nüfusu iki doz aşılama. İkinci doz aşılama oranı şu anda yüzde 25, birinci doz aşılanma oranı yüzde 55. Biz bu yüzde 25’lik sayıyı yüzde 75’lere çıkardığımız anda rahat bir nefes alabiliriz. Yaz aylarında çok fazla açık alanlardayız, kapalı alanlara ne kadar az girersek yayılmayı da aynı oranda azaltmış olacağız.

AŞILAR VE YAN ETKİLER

Şu anda konuştuğumuz aşı bir ürün bir ilaç ve sağlık malzemesi. Her türlü sağlık malzemesinin kullanımında belirli bir yan etki beklenen bir durumdur. Bunun oranı önemlidir. Nadir görünen, sık görünen olarak ayrılır bunlar. Milyonda bir görülen bir yan etki alınabilecek bir risktir. Toplumumuzun burada kafası ciddi biçimde karıştırılıyor. Şu an eczaneden hangi ilacı kullanırsak kullanalım birilerinde yan etki yapabilir. Dünyada sıfır risk yoktur, bir kişinin çok hassas bünyesi vardır onda bu yan etkiler görünebilir. Fakat bunların hiçbiri bizim ilacı kullanmamızı engelleyecek bir durum değildir. İstenmeyen etki ani etkidir, biz aylar sonra yıllar sonra görülecek bir etki beklemiyoruz.

Aşı olduktan sonra kişi kendi kullandığı ağrı kesicileri alabilir ama kan sulandırıcı AstraZeneca aşısında gündeme geldi. Türkiye’de AstraZeneca aşısı uygulanmıyor. Lütfen kan sulandırıcıları hekim tavsiyesiyle kullansınlar. İnsanlar hiçbir ilacı kendi başlarına kullanmamaya özen göstersinler.

Aşı bizi hastaneye yatma konusunda rahatlatacak ama yayılmayı önlemesi konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Sonbahar ve kış aylarında bir sıkıntıyla karşılaşmamak için şu dönemde yayılma hızını düşürmeliyiz. Maske ve mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor. ‘Ben aşı oldum şimdi şunu yapacağım’ bu yanlış, böyle şeyler yapmayalım. Kapalı bir ortamda iki doz aşımız bile olsa mutlaka maskemizi takmamız gerekiyor. Çünkü sizi koruyacak en önemli ürün maske.”