CGTN / Justin Vaïsse

Küresel Güney’den müzakerecilerin, Glasgow’da kasım ayında düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi’ne (COP26), Covid-19’a karşı aşılanmadıkları için katılmaları engellenecek mi? Bu senaryonun olmayacağını umuyoruz, çünkü gelişmekte olan ülke yetkilileri neredeyse kesin olarak aşılarını önceden olmuş olacaklar. Ancak bu ülkelerin aşı istifleyen zengin ekonomilerle müzakere etmeyi isteyip istemeyecekleri daha belirsiz.

Küresel iklim müzakerelerinin aşı milliyetçiliğinin ikincil zararı haline gelebileceği 2021’e hoş geldiniz. Normal zamanlarda, zengin ile fakir ülkeler arasındaki çekişme, karbondioksit emisyonlarını azaltma çabalarının yükünü kimin çekmesi gerektiğiydi. Şimdi salgın, iklim müzakerelerini bir yıl öncesine kadar geri çekti ve ek bir Kuzey-Güney anlaşmazlığıyla tehdit ediyor.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, ocak ayında Afrika Birliği’nin başkanlığını yaptığı son ayda, gelişmiş ülkeleri “nüfuslarının ihtiyaç duyduğunun dört katına kadar” aşı siparişi verdikleri için eleştirdi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, eşit olmayan aşı dağıtımı nedeniyle olası bir “feci ahlaki başarısızlık” konusunda uyardı. Hem Cape Town Anglikan Başpiskoposu Thabo Makgoba hem de UNAIDS İcra Direktörü Winnie Byanyima mevcut küresel “aşı ayrımcılığını” kınadılar.

Gelişmekte olan ülkeler için aşı mevcudiyeti konusundaki bölünmelerin giderilememesi, küresel koordinasyonu zehirleyebilir ve COP26 iklim müzakerelerini tehlikeye atabilir. Küresel Güney, 30 yıl önce iklim değişikliğini ele alırken “ortak ancak farklı sorumluluklar” ilkesini kabul etti, ancak Kuzey’in aşı bencilliğini, acil hayati sağlık sorunu üzerine bir sorumsuzluğun işareti olarak görebilir ve küresel ısınmayla mücadelede gerekli alışverişi yapmayı reddedebilir. Aşı kaynaklı kolektif sorumluluğun aşınması, salgının ekonomik etkisiyle birlikte, ülkelerin COP26’ya geçiş sürecinde CO2 emisyonlarını azaltmak için çok hayal kırıklığı yaratan “ulusal olarak belirlenmiş katkıları” açıklamalarına neden olabilir. Bu risk, zengin ve fakir ülkelerin farklı öncelikleriyle daha da artmaktadır. Gelişmiş Kuzey, küresel ısınmayla mücadeleye öncelik verirken, Küresel Güney’de sağlık ve kalkınma genellikle önceliklidir.

Bu bağlamda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Hazine Bakanı Janet Yellen’ı “Paris Anlaşması’nın hedefleriyle uyumlu ve bu hedefleri destekleyen borç erteleme girişimlerini” teşvik etmekle görevlendirdi, başka bir deyişle, borç azaltma, yeniden yapılandırma ve iptal için yeşil şartı. Ancak, Covid-19 krizinde ciddi şekilde acı çeken ve kalkınma beklentilerinin durduğunu gören gelişmekte olan ekonomiler, bu tür planları Kuzey’in dayattığı ekstra bir yük olarak algılayabilir.

Ne yapılmalı? G7 liderleri, 19 Şubat sanal toplantılarında, hızlı, adil ve her yerdeki insanlara eşit aşı temin etmeyi hedefleyen Covid-19 Araç Hızlandırıcısına ve Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) tesisine uluslararası Erişimi desteklemek için 4 milyar dolar daha sağlamayı kabul etti.

SALGIN, İKLİM MÜZAKERELERİNİ GERİ ÇEKTİ

Bu iyi bir başlangıç. Fakat gelişmiş ekonomiler daha da ileri gitmeli ve Küresel Güney’e, tüm hükümetlerden adil ve dengeli çabalarını güvence altına almak amacıyla aşı dağıtımını, borçların azaltılmasını ve iklim hedeflerini kapsayan bir “dayanışma paketi” sunmalıdır. Zengin ülkeler, önümüzdeki yıllarda iklim eylemi için Kuzey’den Güney’e yüz milyarlarca doların aktarılması için müzakere ederken, COVAX’ı tam olarak finanse etmenin yalnızca 10-20 milyar dolar alacağını kabul etmelidir.

Liderler, Kuzey-Güney ayrımının daha da büyümesini önlemek için bu paketin ilk bölümünü Biden’in ev sahipliğini yapacağı 22 Nisan Uluslararası İklim Zirvesi’nden önce duyurmalıdır. İkinci bölüm, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 18 Mayıs’ta Paris’te toplayacağı Afrika ekonomilerinin finansmanı konulu zirveye denk gelecek şekilde zamanlanabilir.

Bu nedenle zengin ülkeler, gelişmekte olan ekonomilere hem kısa vadeli aşı tedariki hem de uzun vadeli iyileşme için ekstra kaynak sağlama fırsatına sahiptir. Finansman, yeni özel çekme haklarının tahsis edilmesinden (Uluslararası Para Fonunun rezerv varlığı) veya Uluslararası Aşı Finans Aracı tarafından ihraç edilen aşı tahvilleri gibi özel araçların hızlı kullanımından gelebilir.

Her şeyden önce, gelişmiş ülkeler, Covid-19 aşılarının yaygın olarak bulunmasını ve yeni koronavirüs varyantlarına sürekli olarak uyarlanmasını, Küresel Güney için gecikme olmaksızın sağlamalıdır.

İstisnai tehlikeler, istisnai tedbirleri gerektirir. Aşı gerilimleri ve devam eden ekonomik kriz dünyayı kurtarmak için uluslararası çabaları baltalamakla tehdit ederken, küresel bir Kuzey-Güney dayanışma paketi ileriye dönük en iyi yolu temsil ediyor.