Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Salgın döneminde hem ülkeler hem de vatandaşlar nezdinde adaletsiz zirve yaptı. Afrika ülkeleri “apartheid” uyarısında bulunurken, milyarderler servetlerine servet katmaya devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı geliştirilen aşıların adaletsiz dağılımı her geçen gün daha çarpıcı hale geliyor. Aralık ayında dünya nüfusunun yüzde 14’lük bölümünü oluşturan zengin ülkelerin aşı stoklarını yarısını satın alması ve şubat ayı itibarıyla dünyanın 130 ülkesine tek bir doz aşı ulaşmamasına karşı “ahlaki çöküş” uyarısı yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) benzer durumun devam ettiğini duyurdu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bazı ülkelerde sağlık çalışanlarının ve risk grubunda bulunanların tamamen aşıdan yoksun kalmaları gülünç.” diye konuştu. Dünya Sağlık Günü vesilesiyle konuşan Tedros, DSÖ ve Aşı ve Bağışıklık Küresel İttifakı’nın (GAVI) ortak girişimi olan COVAX’ın son altı hafta içinde 86 ülkeye 36 milyon doz aşı gönderdiğini söyledi.

AFRİKA’YA YARDIM ELİ ÇİN’DEN UZANDI

Aşı adaletsizliğine dikkat çeken Güneybatı Afrika ülkesi Namibya’nın Devlet Başkanı Hage Geingob de zengin ülkelerin aşıya erişimine karşı gelişmekte olan ülkelerin bekleyişini “aşı apartheid”ı olarak tanımladı. Geingob, “iyi dostlarımız” olarak nitelendirdiği Hindistan ve Çin’den aşı gönderildiğini, diğer aşılar için ise depozitolarını ödedikleri halde hâlâ beklemede olduklarını söyledi.

Barbados Başbakanı Mia Amor Mottley de ülkesine COVAX yoluyla ilk aşı partisinin gönderildiğini, aşıların nüfusun sadece yüzde 3’ünü aşılamak için yeterli olduğunu ifade etti. Deutche Welle’nin aktardığına göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise eşit ve adil aşı dağıtımının önemine dikkat çekerek, “Bazı ülkeler aslında ihtiyaç duyduklarına bakarak daha fazla aşıyı ellerinde tutuyor. Bu koşullarda da diğer ülkelerin aşı sıkıntısı yaşayacağı aşikâr.” değerlendirmesinde bulundu.

MİLYARDELERİN SERVETİ YÜZDE 68 ARTTI

Covid-19 salgını sadece gelişmiş ve gelişmekte olan ya da yoksul ülkeler arasındaki aşı adaletsizliği ile sonuçlanmadı. Politika Çalışmaları Enstitüsü (IPS) tarafından yayımlanan bir rapora göre salgın döneminde sıradan vatandaşlar ekonomik zorluklar yaşarken, zenginler servetlerine servet kattı.

Söz konusu raporda küresel ekonominin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin durgunluğu yaşamasına karşın dünyanın en zengin 20 milyarderlerinin servetini 742 milyar dolar, yani yüzde 68 arttırdığı kaydedildi. Geçen yılın mart ayından bu yana milyarderlerin gelirini masaya yatıran raporda toplam milyarder sayısının 2 bin 365 olduğunun altını çiziliyor.

BEZOS SERVETİNİ 64 MİLYAR ARTIRDI

Amerikan iş dünyası dergisi Forbes’un Milyarderler Listesi’nde ise zenginlerin serveti tek tek sıralandı. ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 177 milyar dolarlık servetiyle 4’üncü kez dünyanın en zengin insanı oldu.  Adı işçilerine uyguladığı sert çalışma koşulları ile gündeme gelen Jeff Bezos’un serveti Amazon hisselerinin artmasının sonucu geçen yıla kıyasla 64 milyar dolar artış gösterdi.

Geçen yıl listede 31’inci sırada yer alan Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk ise 151 milyar dolarlık servetiyle listede 2’nci sıraya yükseldi. Musk, Tesla hisselerindeki yüzde 705’lik yükselişle son bir yılda servetini 126,4 milyar dolar artırdı. Milyarderler listesinin 3’üncü sırasında ise 150 milyar dolarlık servetiyle Louis Vuitton, Christian Dior ve Sephora gibi markaların sahibi Fransız iş insanı Bernard Arnault yer aldı.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın eşitsizliklerle ilgili yayımladığı 2020 yıllı raporunda, milyarderler salgının başladığı 18 Mart ile 31 Aralık tarihleri arasında gelirlerini 3,9 trilyon dolar civarında artırdığı ve sadece ilk 10’daki zenginlerin toplam gelirinin 540 milyar doları bulduğu belirtilmişti.