Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Uzbay, pandemide yeni dalga tehdidini ve vaka sayılarının düşmemesinin nedenlerini değerlendirdi.

Delta varyantının orijinal virüse göre daha farklı belirtilerinin olduğuna dikkat çeken Tayfun Uzbay, “Delta varyantı aslında klasik gribi ya da klasik nezleyi daha fazla taklit ediyor. Mesela diğer tipte burun akıntısı yoktu, çok daha ağır seyreden vakalar vardı. Tabii burada da karşımıza çıkabiliyor, bu tür ağır vakalar. Fakat alışkın olduğumuz standart gribe daha fazla benziyor. Boğaz ağrısı, baş ağrısı, önce ateş yapmıyor ama sonradan ateş yapabiliyor. Bazı kişiler daha hafif şekilde geçirebiliyor. Bazısında ise hastaneye gitmesi gerekecek kadar ağır görülebiliyor.” dedi.

DELTA VARYANTI ÇOK KOLAY BULAŞIYOR

Delta varyantının bulaşma kapasitesinin ilk varyantlara çok daha yüksek olduğuna vurgu yapan Uzbay, “Çok kolay bulaşıyor. O nedenle çok geniş kitleyi etkiliyor ve vaka sayılarında çok artışlar olabiliyor. Bundan önce olduğu gibi açılma dönemine denk geldi, açılmasa da olmuyor, ekonomi bir türlü gitmiyor, ekonomi gitmeyince insanlar mutsuz oluyor. Ayrıca evlerde izole yaşamakta insan psikolojisi açısından özellikle yaşlı insanlar açısından son derece olumsuzluklar içeriyor. Bir şekilde açılım sağlanıyor. Fakat bu açılım biraz abartılıyor. Herkes üzerine düşen görevi yapsa maske ve mesafeye uyulsa, diğer taraftan da aşılar devreye girse bu kadar çok artış olmaz. Şu anda yaz mevsimindeyiz ve insanlar dışarıda daha çok vakit geçiriyorlar.” diye konuştu.

ÖNEMLİ OLAN AŞILANMA PROGRAMLARI

Prof. Dr. Tayfun Uzbay, aşı ile ilgili doz aralığı konusunda da şunları söyledi:

“Doz aralığı her iki aşıda da 4 hafta gibiydi. Bir hafta erken veya geç fark etmez. Sanırım biraz daha öne çekilerek bu varyantın bulaşma hızı göz önünde bulundurulup, yaz avantajını da kullanılıp daha fazla sayıda kişinin aşılanması hedefleniyor. Önemli olan bu aşılanma programları. Bu aşıları yapabilirsek toplumun yüzde 60-70’ine ulaşabilirsek virüs ile mücadele çok daha kolay olacak. Çeşitli varyantların ortaya çıkması da çok fazla önem arz etmeyecek.”

YERLİ AŞI KIŞ DÖNEMİNDE DEVREYE GİREBİLİR

Yeni dalganın olup olmayacağı konusuna da değinen Uzbay, “Koronaviürüs, sonbahar-kış döneminde daha fazla etkili olan virüs. Zaten büyük dalgaları kış döneminde yaşadık. Umarım ki, eylüle kadar aşılama ile birlikte önü alınır. Yeni bir dalga olacaktır fakat aşının da etkisiyle öncekiler gibi çok tesirli olabileceğini düşünmüyorum. Öte yandan yerli aşılarda kış döneminde devreye girebilir.” açıklamasında bulundu.