Xinhua

Çin geçen hafta pazar günü itibarıyla tüm ülkede 500 milyon dozdan fazla insanı aşıladı. Çin’in artan aşılama hızı Covid-19’u yenme çabalarını güçlendirme kararlılığını kanıtladı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’nun yayınladığı veriler, Covid-19 aşısının ilk 100 milyon dozunun bütün Çin’de 17 Mart’a kadar yapıldığını gösteriyor.

Böyle hızlandırılmış bir faaliyet Çin’in, salgının ortaya çıkmasından bu yana ülkenin virüse karşı mücadelesinin kanıtladığı, güçlü seferberlik yeteneğini bir kez daha kanıtladı. Hükümet şimdi gönüllü aşılanmayı teşvik ediyor ve aşılanmaya elverişli herkesin aşıya kesinlikle erişebilmesini sağlamaya çalışıyor.

Çin halkı bu çağrıya somut adımlarla yanıt verdi. Çin’in aşılama hızının daha da hızlanma potansiyeline sahip olduğunu belirtmek gerek. Çin’in ülke içinde salgını etkin biçimde önlemesi halkı için güçlü bir güvenlik duygusu yarattı, bu yüzden bazı kişiler daha başından beri kendileri için acil bir görev olarak görmüyor olabilirler.

ÇİN 50’DEN FAZLA ÜLKEYE AŞI İHRAÇ ETTİ

Belirli ülkelerde yeni tür bulaşma biçimleri ortaya çıkarken ve virüsün varyantları artan biçimde daha sık aralıklarla ortaya çıkarken, daha fazla insan giderek aşılamanın önemini kavrıyor. Herkes güven içinde oluncaya kadar kimse güven içinde olmayacak.

Çin ülke içi aşılamayı hızlandırmanın yanı sıra, büyük nüfusu ve ülke içinde tedarik kıtlığına rağmen, diğer gelişmekte olan ülkeler için de aşının ulaşılabilir ve ödenebilir olmasına katkılarını sürdürüyor.

Çin 80’den fazla ülke ve 3 uluslararası kuruluşa aşı gönderdi ve 50’den fazla ülkeye aşı ihraç etti. Kısa süre önce Sinopharm aşısı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından acil kullanım onayı aldı. Çin, Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü misyonlarına ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni aşı verme önerisinde de bulundu. Bu tutum, Covid-19 aşılarının “küresel kamu malı” olması gerektiği fikrine uygundur. Bu Çin liderliğinin salgının daha başında verdiği kutsal bir sözdür.

Dünyanın en kalabalık ülkesi için kitle bağışıklığını sağlamanın zorluğu açıktır ama aşılamada “Çin hızı” tünelin sonundaki ışığı yaktı. Virüse karşı son zafer kazanılıncaya kadar Çin, Covid-19’a karşı savaşa katkı yapma çabalarına son vermeyecek.