CGTN / Simon Johnson

Covid-19 ile mücadelenin bir sonraki aşamasında, yalnızca aşılara güvenebilir miyiz? Aşılama, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer bazı ülkelerde hız kazansa da, çoğu ülkede henüz yapılmaya başlanamadı. Bu arada, koronavirüsün dünyanın diğer bölgelerini etkileyen yeni varyantları da ABD’de ortaya çıktı ve mevcut aşıların bazılarına karşı daha az etkili olabileceğine dair göstergeler var.

Neyse ki, nispeten daha az ilgi gören başka bir teşvik edici gelişmeden faydalanabiliriz. Covid-19 tarama testlerinin düzenli uygulayan üniversiteler ve okullar ile herkesin haftada en az bir kez test edildiği  diğer yerlerde,  son altı aydaki veriler, enfeksiyon oranlarının yüzde 0,5’in altına düşürüldüğünü göstermektedir (her hafta test edilen 200 kişide bir pozitif vaka).

Bu önemlidir, çünkü bu programların çoğu, resmi istatistiklere göre, çevredeki topluluklarda bildirilen pozitif oranının çok daha yüksek olduğu yerlerde çalıştırılmaktadır, bazı durumlarda yüzde 10’a kadar (her hafta test edilen her 100 kişi için 10 pozitif kişi).

Bu, örneğin Watertown, Massachusetts ve New York City’deki devlet okulları için geçerlidir. Enfeksiyonun arttığı yerlerdeki bulaşma, okullar gibi ortamlarda bile sınırlanabilir. Bu düşük enfeksiyon oranı genel olarak gerçekten mümkünse ve düzenli testleri mümkün kılan operasyonel prosedürler ölçeklenebilirse, okulları, çocuk bakım hizmetlerini ve birçok iş yerini aşının uygulanması sırasında ve hatta sonrasında çok daha güvenli bir şekilde çalıştırabiliriz.

TEST KANITLANMIŞ BİR ÇÖZÜMDÜR

İnsanların yakın çevrede yaşadığı ve çalıştığı yerlerdeki bu nispeten düşük enfeksiyon oranlarının nedeni basittir. İyi maske kullanımı, güvenli mesafe uygulamalarını sürdürme ve yeterli havalandırma sağlama dâhil etkili bulaşı azaltma önlemleridir.

Düzenli testler de, izole edilmesi gereken kişileri belirleyerek enfeksiyon zincirini kırar. Test aynı zamanda, öğretmenler, ebeveynler, öğrenciler, personel ve idarecilerin aralarında bulunduğu herkesin bulaşı azaltma önlemlerinin işe yaradığını, uyumu teşvik ettiğini ve savunmadaki zayıflıkların veya kırılmaların belirlenmesine yardımcı olduğunu görmelerine yardımcı olur.

Okul ortamlarında bile enfeksiyon oranlarını kontrol altına alabilmek dikkate değer bir başarıdır, ancak ölçeklendirilebilir mi?

Neyse ki Kongre, okulların yeniden açılmasını desteklemek için çok daha fazla fon oluşturdu. Massachusetts kısa süre önce, önde gelen laboratuvarlar, test sağlayıcıları ve okullar tarafından öğrenilen dersleri uygulayacak bir plan duyurdu ve okulların yeniden açılmasına yardımcı olmak için, daha geniş bir azaltma programının bir parçası olarak haftalık havuz testi uygulamak isteyen herhangi bir okul sistemine finansal destek sunacak. Artık her eyalet kendi versiyonunu icat edebilir ya da ülkenin diğer bölgelerinde işe yarayanların uygulanmasını öneriyoruz. Kamu hizmeti web sitemiz www.covidresponseadvisors.org, bu tür yenilikleri desteklemeye çalışmaktadır.

Massachusetts planı, 25 kişiye kadar (laboratuvara bağlı olarak) numunelerin ilk olarak birlikte test edildiği havuz testlere dayanır. Herhangi bir pozitif varsa, bu havuzları “ters çevirmek” için takip testleri yapılır (tam olarak kimin enfekte olduğunu belirleyin). Okullarda gösterilen düşük Covid-19 oranları, bu yöntemi etkili kılar. 

YALNIZCA AŞILARA GÜVENEBİLİR MİYİZ?

Test pozitifliğinin yüzde 10’un üzerinde olduğu bir topluluğun test sitesinden örnekleri havuzlamak mantıklı olmasa da, yüzde 0,5’in altındaki bir okulda, havuzlanmış test inanılmaz derecede etkilidir. Bu uygulanabilir ve sağlam bir yaklaşımdır, ancak daha hassas hızlı testlerin bu bağlamda daha yaygın olarak kullanılabilir hale geleceği umudu da vardır.

Şimdi asıl mesele, bu tür programlara katılmak isteyen herkesin bunu yapabilmesini sağlamaktır. Test, kanıtlanmış bir çözümdür. Bu profesyonel spor takımlarının oynamasını ve okulların yüksek yaygınlıklı bölgelerde bile açık kalmasını sağladı.

Tüm topluluklarda aşıların etkisini beklerken, daha fazla okula ve kaynaklara erişim eksikliğine rağmen salgın boyunca birebir çalışmaya devam eden çocuk bakıcılarına yerleşik test protokolleri sunulmalıdır. ABD’de yeni ve daha bulaşıcı varyantlar yaygınlaştıkça, okullardaki vakaları izleyip kontrol edebilmek, stratejileri yeniden açmak için daha da önemli olacak.

Sonunda, Covid-19’a karşı galip geleceğiz. Bunu daha erken ve daha düşük insan canıyla yapabileceğimizi umuyoruz. Bu noktada, herkesi daha sağlıklı ve daha güvenli bir geleceğe taşıma çabalarımızda kimseyi geride bırakmadığımızdan da emin olmalıyız.

Bu, virüsü her yerde ve tüm nüfuslarda yok etmek anlamına gelir. Yok etme uzun bir süreç olacak. Aşılama, test ve diğer hafifletme önlemlerini birleştirmek, bu noktaya ulaşmak için çok önemlidir.