18 Mart’ta Çin’in Xi’an kentinde iki doz koronavirüs (Covid-19) aşısını tamamlayan bir kişi virüse yakalandı.

Bu kişi hafif semptomlar gösterip kısa sürede iyileşti ve kendisiyle yakın temasta bulunan hiç kimsede virüs tespit edilmedi.

Uzmanlara göre, aşılama virüsün yayılmasını engellemede büyük rol oynadı.

Alınan bilgiye göre, söz konusu denetçinin çalıştığı muayene departmanındaki personel genel olarak aşıladı. Bu grup için “küçük grup bağışıklık bariyeri” oluştu.

Ancak aşıladıktan sonra söz konusu personelin nasıl enfekte olduğuna dair nedenler hala bulunamadı.

Şu ana kadar hiçbir aşının genel koruma oranı yüz yüze ulaşamadı. Aşılardaki bireysel farklıklar nispeten büyük. Kişinin yaşı, sağlık durumu, genetik faktörler ve özellikle bağışıklık sisteminin durumu gibi faktörler aşılama sonrası etkileri belirliyor.

Çinli Sinovac şirketinin basın sözcüsü Liu Peicheng, 11 Nisan’da düzenlenen basın toplantısında, şirket tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının Brezilya, Endonezya, Türkiye ve Şili gibi ülkelerde yürütülen faz Ⅲ klinik denemelerinde aşı gurubunda hastaneye yatış, ciddi vaka veya ölüm olmadığını ifade etti.

Öte yandan aşıların dozlarının artmasının gerekip gerekmeyeceğine dair soruyu yanıtlayan uzmanlara göre, aşıların oluşturduğu antikorların süresi kısa olmayacak. Bu nedenle hastalık kontrol merkezleri şu an aşıların dozlarını artırmayı düşünmüyor.

Diğer yandan Çin’in mRNA aşılarının süreci de dünya çapında yakından takip ediliyor.

Suzhou merkezli Abogenbio şirketi, Çin Askeri Bilimler Akademisi Askeri Tıp Enstitüsü ve Yunnan Walvax Bioteknoloji Şirketi tarafından ortaklaşa geliştirilen ARCoV isimli mRNA aşısının faz II klinik deneyleri yakında tamamlanacak.

Şirketten edinilen bilgiye göre, mayıs ayında Tigermed şirketiyle birlikte yurtdışında faz III klinik denemeleri başlatılacak.

2021 yılının 3. çeyreğinden itibaren söz konusu aşının yıllık üretim kapasitesinin 120 milyon doza ulaşması bekleniyor.