China Daily

Dünya çapında günlük yeni bulaşma sayısındaki düşüşe rağmen, Covid-19 salgınının çok yakın zamanda küresel çapta kontrol altına alınacağına dair henüz bir işaret yok. Bununla birlikte bir ülke içinde aşılama oranının kendi durumuna göre fark yarattığı açık.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) günlük vakalardaki artış, yetişkinlerin yüzde 63’ünün en az bir doz Covid-19 aşısı vurulmuş olması sayesinde en yüksek seviye olan 100 bin vakanın üzerinden 20 binin altına geriledi.

Bununla birlikte, birçok gelişmekte olan ülke, özellikle çok az gelişmiş ülke, virüsün yayılmasını önlemede onlara yardımcı olması için ihtiyaç duyduğu aşılara ulaşamadı, bu da daha fazla yayıldığında virüsün farklı varyantlara dönüşebilmesine olanak sağlayacak. Öte yandan, ortaya çıkan bazı virüs türlerinin oldukça bulaşıcı olduğu kanıtlandı.

Tüm ülkelerin aşılara ulaşıp ulaşamayacağı, salgının küresel olarak nasıl hızlıca kontrol altına alınabileceği konusunda fark yaratacaktır. ABD gibi bazı gelişmiş ülkelerin gerçekte ihtiyaç duyduğundan birkaç kat daha fazla aşı satın alması ve stoklaması, umutsuzca aşılara ihtiyaç duyan az gelişmiş ülkelerde tam bir zıtlık oluşturuyor. 

ÇİN 40’TAN FAZLA ÜLKEYE AŞI İHRAÇ ETTİ

Gelişmiş ülkeler, aşı bağışı yapma sözü verdiler, ancak verdikleri söz şu anda çeşitli sebeplerle sadece göstermelik olarak kalıyor, bununla birlikte salgına karşı mücadelede az gelişmiş ülkelere yardım etmenin aynı zamanda kendilerine yardım etmek olduğunu bilmeleri gerekiyor.

Çin, geliştirdiği aşıların salgına karşı küresel mücadelede kamu yararına olacağı sözünü verdi ve bunun ne anlama geldiğini gösterdi. Çin, diğer ülkelere imkânları elverdiği ölçüde aşı sağlayarak iyi bir örnek oluşturdu. Çin ayrıca, Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) 10 milyon doz aşı bağışladı ve 40’tan fazla ülkeye aşı ihraç etti. Çin hükümeti, Çinli aşı üreticilerini mümkün olduğu kadar çok sayıda ülkede aşı üretimini yerelleştirmeye teşvik ediyor.

Çinli üç aşı üreticisi, sekiz ülkeyle bu ülkelerde ortaklaşa aşı üretmek için ortak projeler geliştirdi, bu da yerel halka aşı temininde çok büyük katkıda bulunacak. Diğer 10 ülkede Çinli üreticiler ve onların benzerleri arasında aşıların ortak üretimi konusundaki görüşmeler de devam ediyor. Aşılar konusundaki bu tür uluslararası iş birliği, virüsün yayılmasına karşı bir kalkan oluşturmadaki küresel çabaya katkıda bulunmaya yardım edecektir. 

Gelişmiş ülkelerin, mümkün olan en kısa zamanda gelişmekte ve az gelişmiş ülkelerin aşı teminini genişletmek için yapabilecekleri her türlü benzer çabayı gösterecekleri umulmaktadır. Aşılar konusundaki küresel dayanışma şüphesiz salgının sonunu getirmekte en iyi yol olacaktır.